Çorum'da belediyeye 4 yılda 7 özel kalem müdürü atanmış

CHP'li Meclis üyesi Çorum'da 4 yıl içerisinde yedi kişinin belediyenin dışından Özel Kalem Müdürlüğü kadrosuna atandığını açıkladı.

Çorum'da belediyeye 4 yılda 7 özel kalem müdürü atanmış

CHP Çorum Belediye Meclisi Grup Başkanı Tuncay Yılmaz, Çorum’da 4 yıl içerisinde yedi kişinin belediyenin dışından Özel Kalem Müdürlüğü kadrosuna atandığını açıkladı.

CHP Çorum Belediye Meclisi Grup Başkanı Tuncay Yılmaz, Sayıştay raporlarına göre 2014- 2018 yılları arasında Çorum Belediyesi’nde yedi kişinin belediyenin dışından Özel Kalem Müdürlüğü kadrosuna atandığını açıkladı.

Sosyal medya hesabından konuyla ilgili Sayıştay raporunu paylaşan Yılmaz, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Bayramın hemen öncesi Kastamonulu İlköğretim Matematik Öğretmeni Kevser Abdülkadiroğlu atanamadığı için kendini astığını görünce çok canım sıkıldı. Bu çocuğun ailesinin bayramı zehir olduysa hak etmedikleri halde memur yapılan liyakatsiz kişilerde huzursuz olsun istedim. Sayıştay raporuna göre Çorum Belediyesi’nde 4 yılda 7 kişi Özel Kalem Müdürlüğü kadrosundan memur yapılmış. 4 yılda 7 kişi Özel Kalem Müdürü olmuş ama biz Özel Kalem Müdürü’nün değiştiğini hiç duymadık. Çorum’da, atama bekleyen İngilizce öğretmeni Halil Mustafa Bozkurt kardeşimiz 32 yaşında canına kıydı…”

Gazete Duvar‘ın haberine göre, Tuncay Yılmaz, bu kişilerin Sayıştay raporuna göre sınavsız, haksız bir şekilde memur yapıldıklarını iddia ederek şöyle devam etti: “Çorumla alakası olmayan bir sürü insan sınavsız liyakatsız bir şekilde memur yapılmış. Sayıştay raporunun 62. sayfasında aynen şöyle yazıyor: ‘Çorum Belediyesi 2018 yılı hesabına ilişkin yapılan incelemede, belediyenin son 4 yıl içerisinde toplam 7 yedi personelinin Özel Kalem Müdürlüğü kadrosuna atandıktan bir süre sonra çoğunun kısa bir süre belediyede görev yaptıktan sonra çeşitli görevlere veya diğer kurumlara naklen ataması yapıldı. Bu atamalar; öncelikle belediyede çalışan memurlardan, ya da diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlardan olması gerekliliğine uyulmadığı, bir seçim dönemi boyunca çalıştırılması esasına riayet edilmeyerek bu kadronun memuriyete sınavsız atama yolu olarak kullanılır hale gelmiştir. Bu suretle kanun önünde eşitlik, kamu görevine girmede eşitlik ve liyakat ilkesine aykırı bir durumun oluştuğu tespit edilmiştir.”

2014 yerel seçiminde seçilen AKP’li Muzaffer Külcü, 2018’de görevinden istifa etmişti. Külcü’den sonra görevi Zeki Gül devralmıştı. 31 Mart 2019 seçimiyle AK Partili Halil İbrahim Aşgın belediye başkanı seçildi.