Çorlu Tren Katliamı davasında 'bilirkişi' kararı

Çorlu'da Temmuz 2018'de 25 kişinin yaşamını yitirdiği, 340 kişinin yaralandığı tren faciasıyla ilgili davada mahkeme yeni bilirkişi oluşturmasına karar verdi. Mahkeme davayı 10 Aralık'a erteledi.

Çorlu Tren Katliamı davasında 'bilirkişi' kararı

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin hayatını kaybettiği, 340 kişinin yaralandığı tren kazasına ilişkin davadan çekilen heyete dosyanın iade edilmesi sonrası davanın görülmesine devam edildi.

Duruşmada konuşan aileler ve avukatları, gerçek sorumlulardan hesap sorulmasını talep etti.

Taraf avukatlarının dinlenmesinin ardından mütaalasını veren savcı, TCDD A.Ş. ve Tekirdağ Baro Başkanlığının davaya müdahil olma taleplerinin reddini, bilirkişi tespiti açısından üniversitelerden bilirkişi vasfına sahip öğretim üyelerinin isimlerinin belirlenmesini, TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Demiryolu Bakım Servis Müdürlüğünde bakım servis müdür vekili Mümin Karasu, Tevfik Baran ve Levent Kaytan’ın dinlenmesini, talep edilen delillerin toplanması için usul ve işlemlerin yapılmasını, kazada yaralananların tedavi gördüğü hastanelere müzekkere yazılarak tedavi evraklarının istenmesini, sanık Turgut Kurt’un adli kontrol altına alınmasını, sanıklar Özkan Polat ve Çetin Yıldırım hakkında uygulanan adli kontrol tedbirlerinin devamını, sanık Celalettin Çabuk hakkındaki adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını istedi.

YENİ ‘BİLİRKİŞİ’ KARARI

Mahkeme heyeti duruşmaya 1.5 saat verdiği aranın ardından kararlarını açıkladı. Mahkeme, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Eskişehir Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi’nden yeni bilirkişi oluşturulmasına, TCDD Taşımacılık A.Ş Genel Müdürlüğü ve Tekirdağ Barosu’nun suçtan zarar görmediği gerekçesiyle katılma talebinin reddine, TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Demiryolu Bakım Servis Müdürlüğü’nde Servis Müdürü Vekili olarak görev yapan Mümin Karasu ile Tevfik Baran ve Levent Kaytan’ın tanık olarak dinlenmesine, sanık Turgut Kurt’un yeniden adli kontrol şartı altına alınmasına diğer sanıklardan Çetin Yıldırım ve Özkan Polat hakkındaki adli kontrolün devamına ve Celalettin Çabuk hakkındaki adli kontrolün kaldırılmasına, suç duyurusunun delillerin toplanmasının ardından değerlendirilmesine karar verip, duruşması 10 Aralık tarihine erteledi.

MISRA ÖZ SEL’DEN AÇIKLAMA

Duruşma çıkışında faciada yakınlarını yitiren aileler adına açıklama yapan Mısra Öz Sel “Duyabileceğimiz en olumlu kararları duyduk. En azından taleplerimiz yönünde çıkan kararlar bazı şeylerin istediğimiz gibi gidebileceğinin ilk ışığını gösterdi. Bundan sonra tabii ki devamı ve gelişen durumlar çok çok önemli. İlk duruşma için bizim adımıza umut veren bir karar çıktı. 10 Aralık 2019’da 4. duruşma görülecek” dedi.