CİMER'den yanıt geldi: Vekillerin makam araçlarına aylık 1 milyon 200 bin TL kira ödeniyor

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'nden (CİMER) verilen yanıtta, vekillerin makam araçlarına aylık 1 milyon 187 bin 200 lira kira ödendiği açıklandı.

CİMER'den yanıt geldi: Vekillerin makam araçlarına aylık 1 milyon 200 bin TL kira ödeniyor

Soru önergelerine TBMM Başkanlığı’ndan yanıt alamayan milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvurmaya başladı.

Daha önce Meclis Başkanlığı’na sunulan soru, araştırma ve yasa önergelerinin karşılık alamamasını gündeme getiren CHP Ankara Milletvekili Murat Emir de CİMER’e  araç harcamalarını sordu.

Sözcü‘den Saygı Öztürk‘ün haberine göre, CİMER’in, Meclis’in araç harcamalarına yanıtları şöyle:

  • 27. Dönemde, önceki dönemlerde olduğu gibi sürücüsüz araç kiralama hizmet alımına gidilmiştir. Makam hizmetlerinde kullanılmak üzere 66, günlük hizmetlerde kullanılmak üzere 12 adet sürücüsüz hizmet aracı kiralanmıştır. Kiralanan araçların model ve markaları şöyle: 2019 model 32 adet Audi A6, 2019 model 38 adet Volkswagen Passat, günlük hizmetlerde kullanılmak üzere 7 adet 2015, 1 adet 2017 model Passat.
  • Kiralanan makam araçları, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, parti grup başkanvekilleri, ihtisas komisyonu başkanlarına tahsis edilmektedir.
  • Kiralık makam araçları için ödenen aylık kira bedeli 1 milyon 187 bin 200 lira, günlük hizmetler için kiralanan araçlara ödenen aylık kira bedeli ise 54 bin liradır.