Çiğdem Toker: Örtülü ödenek 16 yılda 7.3 kat arttı

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, bugükü köşesinde, "Örtülü ödenekte 16 yıl" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Çiğdem Toker: Örtülü ödenek 16 yılda 7.3 kat arttı

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, bugünkü köşesinde AKP’nin 16 yıl boyunca kullandığı örtülü ödenekteki son durumu köşesine taşıdı. 2003 yılından beri bütçe ve örtülü ödenek verilerini takip eden Toker, bütçe gelirlerinin 16 yıl boyunca 7.3 kat arttığını belirtti.

Örtülü ödenekle ilgili hazırladığı grafiği paylaşan Toker, “Maliye ile (eski) başbakanlık sitesindeki verilerden derlediğim grafik , AKP’nin ilk bütçesini hazırladığı 2003’ten başlayarak bütçe gelirleri ile örtülü ödenek harcamaları arasındaki  ilişkiyi konu alıyor” dedi.

Başbakanların kullandığı örtülü ödeneği yapılan yasa değişikliği ile artık Cumhurbaşkanı Erdoğan da kullanabiliyor. Doların 6,25’e yükseldiğini hatırlatan Sözcü yazarı Çiğdem Toker, örtülü ödeneğin harcama alanlarının gizli tutulması ve ödenek artışının arasındaki bağlantıya da dikkat çekti.

Toker’in “Örtülü ödenekte 16” başlığıyla yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle:

Örtülü ödenek harcamasına gelince. AKP’nin ilk bütçesini yaptığı 2003 yılında örtülü ödenek kullanımı 98.3 milyon TL. 2018 sonunda harcama tutarı 1 milyar 722 milyon TL (En yüksek harcama 2017’de 1.9 milyar TL.)

Bu veriler, Erdoğan’ın 2003’ten 2018 yılına gelinceye kadar örtülü ödenek harcamalarında 17.5 kat artışı ifade ediyor. İki bütçe verisindeki gelişmeler karşılaştırıldığında karşımıza şöyle bir sonuç çıkıyor: Erdoğan’ın başbakanlık artı cumhurbaşkanlığını içine alan 16 yıl boyunca yaptığı örtülü ödenek harcamalarındaki artış, 16 yıl boyunca bütçe gelirlerindeki artıştan yaklaşık 2.5 kat daha fazla. Resmi verilere göre Erdoğan’ın 2003-2018 döneminde yaptığı toplama örtülü ödenek harcaması ise 14.5 milyar TL’ye ulaştı. Ekonominin daraldığı verginin zor toplandığı bir ekonomide, örtülü ödeneğin harcama alanlarının gizli tutulması, bu artışı daha da anlamlı hale getiriyor.”