'Çiftlik Bank'a para yatıranlar arasında bakanlar var mı?'

CHP İstanbul Milletvekili Tanal, binlerce kişiyi dolandırarak yurt dışına kaçan Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın'ı Meclis gündemine taşıdı.

'Çiftlik Bank'a para yatıranlar arasında bakanlar var mı?'

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın hakkında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

Tanal, ‘Tosuncuk’ Aydın’ın geçen hafta çıkan yat görüntülerinde yer alan yerli marka bira kolisi, çakmak, sigara paketi, ıslak mendil gibi detaylardan fotoğrafların Türkiye’de çekildiği iddiasının dillendirildiğini, bu iddianın da araştırılması gerektiğini kaydetti.

“SİYASİ ORTAKLARI KİMLERDİR?”

Kırmızı bültenle aranan bir zanlının gününü gün edercesine nasıl böyle rahatça dolaşabildiği sorusuna yanıt isteyen Tanal, “Tosuncuk kim ya da kimler tarafından korunuyor?” diye sordu.

Kamuoyunda 27 yaşındaki Mehmet Aydın’ın Çiftlik Bank tezgahının temellerini atarken yalnız olmadığı görüşünün hakim olduğunu ifade eden CHP’li Mahmut Tanal, şu soruları yöneltti:

“Çiftlik Bank’a para yatıranlar arasında eski bakanlar var mıdır? Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın’ın siyasi ortakları var mıdır? Kamuoyunda Aydın’ın tek başına bu organizasyonu kuramayacağı görüşü dillendiriliyor. Çiftlik Bank soruşturmasının derinleştirilmesine yönelik taleplere cevap verilecek mi?”

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

1-Kamuoyunda “Tosuncuk” olarak bilinen Çiftlik Bank’ın firari kurucusu Mehmet Aydın’ın eşi Sıla Aydın’la birlikte lüks bir yatta keyif sürdüğünü gösteren fotoğraflar yayınlandı. Soruşturmayı yürüten makamlarca söz konusu görüntülerin analizi yapıldı mı?

2-Görüntüler hangi tarihte çekilmiştir? Fotoğraf, görüntü analizinden milyonlarca lirayla yurtdışına kaçan Mehmet Aydın’ın yeri tespit edilmiş midir?

3-Sosyal medyada kamara içerisinde bulunan yerli marka bira kolisi, çakmak, sigara paketi, ıslak mendil gibi detaylardan fotoğrafların Türkiye’de çekildiği iddiası ortaya atıldı. Böyle bir ihtimal söz konusu mu?

4-İnterpol aracılığıyla ‘kırmızı bülten’ ile aranan bir zanlı, gününü gün edercesine nasıl böyle rahatça dolaşabiliyor? “Tosuncuk” lakaplı Aydın kim ya da kimler tarafından korunuyor?

5-Arkasında yüzlerce mağdur bırakan Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın şu anda hangi ülkededir? Aydın’ın yeri biliniyorsa neden gereği yapılmıyor? Aydın’ın bulunduğu ülke makamlarıyla temasa geçildi mi? Aydın kaçtığı yabancı ülke makamlarınca korunuyorsa bu bilgi neden kamuoyuyla paylaşılmıyor? Adalet Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı arasında koordinasyon eksikliği mi var?

6-Mehmet Aydın’ın yargı önüne çıkarılması konusunda şu ana kadar hangi girişimlerde bulunulmuştur?

7-Çiftlik Bank sistemiyle mağdur edilen vatandaş sayısı kaçtır? “Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın’ın yurt dışına kaçırdığı para miktarı ne kadardır?

8-Çiftlik Bank’a para yatıranlar arasında eski bakanlar var mıdır? Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın’ın siyasi ortakları var mıdır? Kamuoyunda Aydın’ın tek başına bu organizasyonu kuramayacağı görüşü dillendiriliyor. Çiftlik Bank soruşturmasının derinleştirilmesine yönelik taleplere cevap verilecek mi?