CHP'li Özgür Özel, Grup İç Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldığını açıkladı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Bolu Abant'ta gerçekleştirdikleri kampın bugünkü oturumunda Grup İç Yönetmeliği’nde 52 maddede değişiklik yaptıklarını açıkladı.

CHP'li Özgür Özel, Grup İç Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldığını açıkladı

Bolu Abant’ta gerçekleştirilen CHP 27. Dönem 2. Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı’nın bugünkü oturumunun ardından CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel açıklamalarda bulundu.

Grup İç Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldığını aktaran Özgür Özel şu sözlere yer verdi:

“Kampın kapalı kısmında, Sayın Genel Başkan’ın kısa bir değerlendirmesinden sonra grup iç yönetmeliğinde bir değişiklik öngörmüştük. 3 grup üyemizin imzasıyla verilen teklif grup yönetim kurulumuz tarafından bir rapora bağlanmış ve CHP Grup Genel Kurulu’nda bugün sunuldu. 52 maddede değişiklik yaptık.

Bu maddelerin önemli bir kısmı anayasaya, iç tüzüğe ve siyasi partiler kanununa uyum düzenlemeleriydi. Anayasada yapılan değişikliklerle, örneğin koalisyon kurmada hükümete katılma maddesi bugünkü anayasaya göre o maddenin değişmesi gerekiyordu. Örneğin, başbakan ifadelerinin, bakanlarla ifadelerin değişmesi gerekiyordu. Teknik 50 maddedeki değişiklikler yapıldı. 2 madde de üzerinde müzakere de ettiğimiz bir takım değişiklikler yaptık.

Bunlardan bir tanesi grup başkanvekili seçimiyle ilgiliydi. Biz diğer partilerden farklı olarak grup başkanvekillerimizi seçimle belirliyoruz. Bu seçimi koruduk ancak Sayın Genel Başkanın grup başkanvekillerinin birinden, ikisinden yada tümünden performanslarından dolayı memnun olması durumunda ilk dönem yapılan seçimlerden sonra 2 yılın sonunda yeniden bir seçim yerine Sayın Genel Başkanın grup başkanvekillerinin devamını teklif edebilme maddesi geldi.

Böylelikle yeniden bir seçim, yeniden bir yarış yerine eğer her şey yolunda gidiyorsa, Sayın Genel Başkan grup başkanvekillerinin grupla ilişkilerinden, yönetiminden ve performanslarından memnunsa, bu arkadaşların 2-3 yıl daha görevi sürdürebilsinler teklifini içeren bir değişiklikti.”

CUMHURBAŞKANI ADAYI BELİRLEME YETKİSİ DÜZENLENDİ

”Cumhurbaşkanlığı seçim kanunu bizim tüzük değişikliğimizden daha sonra yapıldığı için orada grupların cumhurbaşkanı belirleyeceğini, grubu olmayanların da parti tüzüklerine göre belirleyeceğini ifade ediyordu. Elbette burada da bir uyum gerekiyordu. Burada da yine cumhurbaşkanı adayı belirleme yetkisini gruba bırakarak ve gruba partinin üst organı merkez yönetim kurulunun belirlediği adayı sunma maddesini ilave ederek cumhurbaşkanı aday gösterme kanununa bir uyum gerçekleştirmiş olduk.

Toplam 52 maddelik değişiklik arkadaşlarımızın müzakeresine açıldı. 5 maddede haklı uyarılar oldu. Bazı ifadeleri güçlendiren ya da CHP açısından daha doğru olacağını, Sayın Genel Başkanımızın da talimatlarıyla 5 sözlü önergeye dönüştürüp onların da hepsini oy birliğiyle kabul edip 52 maddelik değişiklik 5 değişiklik önergesiyle birlikte kabul edildi. Grup iç yönetmeliğimiz meclis başkanlığına sunulacak ve ilgili yerlerde yayınlanacaktır.”

MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEMİH YALÇIN’A CEVAP

Özel, MHP lideri Bahçeli’nin CHP’ye yönelik sözlerine ilişkin yaptığı açıklamalara MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’ın verdiği cevaba ilişkin, “Semih Yalçın’ın seviyesine inmeye kalkarsak çıkarken vurgun yeriz biz. O yüzden Semih Yalçın’ın bu değerlendirmelerine o seviyeye inmemek adına herhangi bir şey söylemeyeceğiz. Kendisi siyaset arkadaşlarını utandıran, Milliyetçi Hareket Partilileri de utandıran bir şahsiyettir. Onun değerlendirmelerinin tamamının Milliyetçi Hareket Partilileri utandırdığını paylaşmakla yetineyim sadece” ifadelerinde bulundu.

SOMALI MADENCİLERİN YÜRÜYÜŞÜ

Somalı madencilerin yürüyüşünün engellenmesine ilişkin de konuşan Özel şöyle konuştu:

“İşçilerin talepleri son derece haklıdır. Hem kendi haklarını hem hayatını yitirmiş arkadaşlarının şehitlerinin haklarını savunmaktadırlar. Buna karşı takınılan tutum, son derece yanlış bir tutumdur. Buradan Süleyman Soylu’yu da uyarıyoruz. Maden şehitlerinin aziz hatıralarına karşı daha fazla saygısızlık yapmayın. O emekçiler döneminizde 5 yıldır tazminatlarını alamıyorlar, tazminat haklarını aradıkları için başka şirkette işe de sokulmuyorlar. Süleyman Soylu’ya buradan açıkça söylüyorum, şu kadar vicdanın varsa bu yürüyüşe engel olma.”