CHP'li Kani Beko İZBAN grevini hedef aldı: Asıl neden seçim öncesi ulaşımı felç etmek

Daha önce DİSK genel başkanlığı da yapan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İZBAN işçilerinin 27 gündür sürdürdüğü grevi hedef alarak "Greve gidilmesinin asıl nedeni yerel seçim öncesi İzmir'de ulaşımın felç olması ve büyükşehirin beceriksizlikle suçlanmasıdır, yani politiktir." dedi.

CHP'li Kani Beko İZBAN grevini hedef aldı: Asıl neden seçim öncesi ulaşımı felç etmek

Daha önce DİSK genel başkanlığı da yapan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İZBAN işçilerinin 27 gündür sürdürdüğü grevi hedef alarak “Greve gidilmesinin asıl nedeni yerel seçim öncesi İzmir’de ulaşımın felç olması ve büyükşehirin beceriksizlikle suçlanmasıdır, yani politiktir” iddiasında bulundu.

Seçim öncesi partinin İzmir’deki ilçe teşkılatlarını ziyaret eden Beko, İZBAN’da devam eden greve ilişkin konuşurken, “grevin hak olduğunu ancak İZBAN grevinin farklı bir yöne çekilmeye çalışıldığını” öne sürdü.

Beko şunları söyledi:

“En başından bu yana takip ettiğim süreçte işçilerin çok da afaki taleplerinin olmadığını biliyorum. İZBAN’da çalışan işçi kardeşlerimin yarısı yoksulluk sınırının altında çalışıyor. Dosyalar hazırlayıp Ankara’da İzmir milletvekilleriyle bir değerlendirme yaptık. Ulaştırma Bakanıyla görüşüp İzmir’in 10 ilçesinden geçen en büyük toplu ulaşım aracı olan İZBAN’ın günde 500 bine yakın yolcu taşıdığını, eğer grev başlarsa ulaşımın sekteye uğrayacağını iletmiştim. İşçi kardeşlerimin sosyal ve sendikal hakları derhal verilmeli diye kendisine söylemiştim. Hemen toplu iş sözleşmesiyle sorunu çözelim demişti. Ancak bugüne kadar ses seda çıkmadı. Greve gidilmesinin asıl nedeni yerel seçim öncesi İzmir’de ulaşımın felç olması ve Büyükşehirin beceriksizlikle suçlanmasıdır, yani politiktir. Bu sorunun asıl sorumlusu Ulaştırma Bakanlığıdır, AKP iktidarıdır. Yeni teklifler gündemde. Biz pek çok adım attık ama amaç farklı olunca bir yere kadar. İşçi kardeşlerimin sosyal ve sendikal hakları kazanması tabi ki en büyük isteğimiz bundan kimsenin şüphesi olmasın. Biz daha fazla kimse mağduriyet yaşamadan bir an önce iş barışının sağlanmasını istiyoruz.