CHP'li Hatay Belediye Başkanı: Kardeşimi özel kalem müdürü yaptım çünkü bu görevi hak ediyor

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, kardeşini belediye iştirakinde üst düzey göreve atamasını "Atama liyakat esasına göre yapılmıştır, eğitimiyle, birikimiyle bu görevi hak ediyor" diye savundu.

CHP'li Hatay Belediye Başkanı: Kardeşimi özel kalem müdürü yaptım çünkü bu görevi hak ediyor

CHP’nin belediye şirketlerinin önemli kademelerine eş-dost-akraba atamaları konusunda AKP’den geri kalmadığına ilişkin bir ibretlik örnek daha ortaya çıktı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın iki kardeşini belediye iştiraklerinden Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’ne (HATSU) atadığı öğrenili. Konuyla ilgili açıklama yapan Savaş, “Evet kardeşimi HATSU özel kalem müdürlüğüne ben atadım ama liyakata göre bir atama oldu. Bu görevi hak ettiği için orada.” dedi.

Savaş, ‘Kendinizi HATSU’ya yönetim kurulu başkanı olarak mı atadınız? Kardeşleriniz belediyede üst düzey yönetici mi?’ sorusuna şu yanıtı verdi:

“HATSU yönetim kurulu başkanı filan değilim. Kanun, Büyükşehir Belediye Başkanı’na zaten HATSU’nun amirliği görevini veriyor. HATSU yönetim kurulunda alınan kararı, kanun gereği Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ben imzalarım. Kendimi atamam diye bir şey olamaz, bu hak kanun tarafından tüm belediye başkanlarına verilmiştir. Yetkimi kanundan alıyorum. Bu görevden dolayı da para almam söz konusu değildir. Evet kardeşimi HATSU özel kalem müdürlüğüne ben atadım ama liyakata göre bir atama oldu. Bu görevi hak ettiği için orada. Atama liyakat esasına göre yapılmıştır, eğitimiyle, birikimiyle bu görevi hak ediyor. Benim kardeşim olması, hak ediyorsa bu göreve getirilmemesini gerektirmez. 5 yıldır bu görevde. Neden şimdi gündeme geliyor? Hak ettiği sürece, işini iyi yaptığı sürece o görevi sürdürecek. Diğer kardeşim Mehmet Savaş’ın ise belediyede resmi bir görevi yok. Dışarıdan destek verir. Ancak para alması söz konusu değil.”