CHP'li Bolu Belediye Başkanı hakkında suç duyurusu

Dokuz sivil toplum kuruluşu Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında halkı kin ve düşmanlığa tahrik ile nefret ve ayrımcılık suçlarını işlediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

CHP'li Bolu Belediye Başkanı hakkında suç duyurusu

Suç duyurusuna Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, İHH, Hukukçular Derneği, Özgür-Der, Yeryüzü Avukatlar Derneği, Uluslararası Hukukçular Birliği, Uluslararası Suriyeli Hukukçular Derneği, Sadakataşı Derneği ve Yeryüzü Çocukları Derneği imza attı.

‘DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR VAR’

STK temsilcileri suç duyurusu öncesinde bir basın açıklaması da yaptı. Uluslarası Mülteci Hakları Derneği Başkanı Avukat Uğur Yıldırım, “Özcan’ın açıklamasında yer alan Suriyelilerin birden fazla kurumdan maaş aldıkları, Türk halkından çok daha rahat yaşadıkları gibi söylemler haksız, mesnetsiz ve en basit haliyle genelleme yapılarak Suriyelilerle ilgili üretilmiş doğru bilinen yanlışlardır. Bu söylemlerin gerçekliğini araştırmadan, popülist ve faşist bir yaklaşımla hareket etmek belediye başkanlığı makamında olan bir kişiye yakışmadığı gibi aynı zamanda yapılan açıklamaların mahiyetine bakıldığında suç teşkil etmektedir” dedi.

Yıldırım, şunları söyledi:

“Gelinen noktada onca uyarılara rağmen sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan çağrılara karşılık verilmemesi, Suriyeli mültecilere yönelik ayrımcı tutumun devam ettirilmesi, kamuoyunu rahatlatıcı ve halkı teskin edici hiçbir girişimde bulunulmaması nedeniyle Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında Kamu Hizmetlerinden Yararlanma Hakkının Engellenmesi (TCK m.113), İş ve Çalışma Hürriyetinin İhlali (TCK m.117), Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama (TCK m.216), Nefret ve Ayrımcılık (TCK m.122) suçlarını işlediğinden bahisle cezalandırılması için kamu davası açılması talebiyle suç duyurusunda bulunma zarureti hâsıl olmuştur.”

NE OLMUŞTU?

Bolu Belediye Başkanı CHP’li Tanju Özcan, kentteki Suriyeli göçmenlerin dükkan açma başvurularının reddedileceğini, Bolu’ya yerleşmelerini istemediklerini ifade etmişti. Özcan’a CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen tepki göstermiş ve partinin Suriyelilerle ilgili politikasını hatırlatmıştı.

Özcan’ın Suriyelilerle ilgili yaptırım kararının ardından HDP’nin Muş Belediye Başkan adayı Sırrı Sakık, “Meclis’te iki dönem birlikte bulunduk. Meclis’te de ırkçılığın temsiliydi. Bolu’da ona oy veren her demokrat bu suça ses çıkarmalıdır. Irkçılık suçtur” eleştirisinde bulunmuş, Özcan da Sakık’a “Ben her zaman Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri idim. Sende Kandil’in kadrolu yalakası. Kaybetmen beni üzmedi” yanıtını vermişti.