CHP'den dört adayla ortak yayın çağrısı

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gelen bir soru üzerine "Diğer iki partinin adayı da bu programda olmalıydı. Planlanabilir, planlanmalıdır" dedi.

CHP'den dört adayla ortak yayın çağrısı

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Mecliste düzenlediği basın toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Meclis’te görüşülmesine devam eden yeni askerlik sistemi yasa teklifine ilişkin konuşan Özkoç, “Biz ordumuzun günün şartlarına uygun olarak tekrar yapılanmasının karşısında olmayız ancak yapılandırmanın zafiyet içermeden daha güçlü şekilde çıkabilmesi için her türlü katkıyı sunacağız, bir an önce yasalaşması için elimizden gelen hızlandırmayı gerçekleştireceğiz dedik, sözümüzü tuttuk” ifadelerini kullandı.

Yükümlü oranının yüzde 70’ten yüzde 30’a düştüğüne dikkat çeken Özkoç, “Üç ya da bir uygulanan celp 12 aya çıkartıldı. Daha fazla asker alınacak ama henüz 200 bin açık var, gerekli uyarılarımızı yaptık, çalışma devam ediyor. Cumhurbaşkanına askerliği 3 aya düşürme yetkisi verilmesi, bu kabul edilemez dedik, en az 6 ay olmak koşuluyla artırabilme yetkisi verildi” şeklinde konuştu.

Özkoç, şöyle devam etti:

“45. madde Cumhurbaşkanının askerlikten muaf yetkisi, kendisinin uygun gördüğü kişilere muafiyet verilmesi, Milli Güvenlik Kurulunun tavsiye kararı ve Milli Savunma Bakanı oluruyla. On maddede değişiklik yaptık, çıkıyorsa desteğimizi dün verdik, bugün vermeye devam edeceğiz. Yarın itibariyle hızla sonuçlanmasını istiyoruz. Yasalaşma sürecini bir an önce başlatsınlar. CHP olarak her konuda titizlikle görevimizi yapmaya devam edeceğiz. ”

“KAZANAN BELLİ”

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu ile gazeteci İsmail Küçükkaya’nın bir otelde görüşmesine ilişkin soruya ise Özkoç, “İsmail Küçükkaya moderatör. Böyle bir demokratik ortam oluşmamıştı, herkes üstüne düşeni yaptı. Komplo soru sorulduğuna dair herhangi bir nokta yok ve herkese aynı sorular soruldu. Kafa bulandırmak, demokratik yapılandırmayı bunu küçültmek, yıpratmak kimseye fayda sağlamaz. Kazanan bellidir, Türkiye demokrasisi kazanmıştır. Adaylar kendi çalışma alanlarını, projelerini ifade ettiler” cevabını verdi.

DÖRT ADAYLA PROGRAM ÇAĞRISI

Özkoç, bir gazetecinin İmamoğlu-Yıldırım arasındaki ortak yayına ilişkin sorduğu, “Demokratik bir yapı diyorsunuz ama seçime katılan diğer iki partinin adayı ortak yayında yoktu. Nasıl yorumlarsınız” sorusuna ise “Keşke olsaydı. Diğer iki partinin adayı da bu programda olmalıydı. Çok haklısınız. Size katılıyorum. Önemli bir konu” yanıtını verdi.

Özkoç, bu soruya devamla, “Peki, 4 adaylı program önümüzdeki günler için planlanabilir mi?” sorusunu da “Planlanabilir. Planlanmalıdır.” diyerek yanıtladı.