CHP'den ABD üsleri açıklaması: AKP’nin gücü kapatmaya yetmez

CHP'li Ağbaba, "Madem ABD Türkiye’ye karşı yaptırım uygularsa Kürecik Üssü’yle ilgili karar alacaksınız, şayet samimiyseniz ABD’nin kararlarını niye bekliyorsunuz?" dedi.

CHP'den ABD üsleri açıklaması: AKP’nin gücü kapatmaya yetmez

ABD Senatosu’nun ‘Ermeni Soykırımı’nı tanıyan kararını değerlendiren AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Yeri geldiği zaman otururuz bütün heyetlerimizle beraber, kapatılması gerekiyorsa İncirlik’i de kapatırız, Kürecik’i de kapatırız.” demesi üzerine CHP yönetiminden yazılı açıklama geldi.

Erdoğan’ın sözkonusu ifadelerini kullanmasının ardından yazılı bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Erdoğan’ın ABD’nin Türkiye’ye karşı her kararından sonra ‘İncirlik ve Kürecik’ hamlelerini ortaya koymasının alışıldık bir tavır olduğunu belirtirken “Anadolu’nun ortasında ABD üssü kurmuşlar, ABD her karar aldığında ‘bu üssü kapatırız’ diyorlar. Kapatmak için Türkiye’nin saldırıya uğraması mı gerekiyor?”dedi.

Veli Ağbaba, 2011’de kurulan Kürecik Füze Kalkanı’nın NATO kılıfına bürünmüş bir ABD üssü olduğunu, ABD’nin yaptırımlarına karşı üssün kapatılmasının gündeme gelmesinin, inkar edilen bu gerçeği bir kez daha ortaya çıkardığını ifade etti. AKP’nin 2011 yılında Türkiye’ye halktan ve meclisten habersiz, bir ateş gömleği giydirdiğini, Kürecik Füze Kalkanı’nın NATO projesi olduğunu söylemelerine rağmen projenin hazırlayıcısının, uygulayıcısının, kumandasının ABD’de olduğunu sürekli inkar ettiğini belirten Ağbaba, “AKP’nin tüm yetkilileri ABD Türkiye’yi her köşeye sıkıştırdığında ekran karşısına geçip ‘İncirlik ve Kürecik’ kartlarını ortaya koyuyor. Ancak bugüne kadar laftan öteye hiçbir adım atılmadı.İncirlik ve Kürecik iç politika malzemesi yapılıp, kitlelerin gazını almak için kullanılmayacak kadar ciddi bir meseledir.Bu anlayıştan vazgeçip, dik duruş sergilenmeli, Türkiye’yi tehdit eden üsler derhal kapatılmalıdır” dedi.

“MİLLETVEKİLLERİ GİREMEZKEN NEYİ BEKLİYORSUNUZ?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı, üssün tek amacının İran ve çevresinde bulunan ülkelerin İsrail’e karşı herhangi bir hava tehdidinde savunma görevi görmesi olduğunu, menfaatler ters düştüğünde Kürecik’in Türkiye’ye karşı kullanılmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti. Ağbaba, üssün kapatılması için ABD’nin yaptırımlarını beklemenin ‘kabul edilemez’ olduğunu söyleyerek, “Madem ABD Türkiye’ye karşı yaptırım uygularsa Kürecik Üssü’yle ilgili karar alacaksınız, şayet samimiyseniz ABD’nin kararlarını niye bekliyorsunuz? Bir gün de dik durun. Milletvekillerinin bile içerisine girmesine izin verilmeyen üssü kapatın, neyi bekliyorsunuz? AKP, hem iç politikada hem de dış politikada acizlik içinde. ABD yaptırım uygulamazsa AKP üsse dokunmayacak. İddia ediyorum, ABD yaptırım uygulasa bile AKP’nin Kürecik Üssü’nü kapatmaya gücü yetmez. Sonuçta Kürecik’te bölgeyle ilgili tüm veriler toplanmaya, ABD ve İsrail’e aktarılmaya devam edecek. Türkiye için üzüntü verici bir durum” ifadelerini kullandı.