Cengiz İnşaat'a 'arazi tahsis davası'nda Anayasa Mahkemesi'nden red

Cengiz İnşaat, Antalya’nın Kemer ilçesinde tahsisi iptal edilen arazi için açtığı davayı kaybetti.

Cengiz İnşaat'a 'arazi tahsis davası'nda Anayasa Mahkemesi'nden red

Cengiz İnşaat’a Antalya Kemer’de tahsis edilen arazi TMMOB tarafından yargıya taşınmış, mahkeme arazi tahsisini ve imar değişikliğini iptal etmişti. İptal kararının ardından tazminat davası açan ve talebi reddedilen Cengiz İnşaat konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı. Firmaya Anayasa Mahkemesi’nden de red geldi.

Sözcü’den Asuman Aranca’nın haberine göre, Turizm Bakanlığı, 2003’te Cengiz İnşaat’a Kemer’de tatil köyü tahsis etti. Daha sonra tatil köyünün yanındaki arazinin imar planı değiştirildi. Başka firmalardan başvuru alınmadan bu arazi de Cengiz İnşaata verildi. Ancak firma bu araziyi daha sonra bir Rus firmasına kiraladı.

Bunun üzerine Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) dava açtı ve arazi tahsisi ile imar planı değişiklikleri mahkemece iptal edildi. Bu gelişme sonrası tazminat davası açan Cengiz İnşaat’ın talebi de reddedildi.

Son olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvuran firma, yüksek mahkemeden de olumsuz cevap aldı, Mehmet Cengiz’in sahip olduğu Cengiz İnşaat’ın başvurusu reddedildi.

Cengiz İnşaat, Kemer’deki tatil köyü ile turizm sektörüne giriş yapmıştı.