Çavuşoğlu'ndan Meclis'te sunum: Trump'la anlayışımız ortak, Türkiye-ABD ilişkileri korunmalı

TBMM Genel Kurulu'nda 'Barış Pınarı' harekatına ilişkin sunum yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye konusunda Trump'la ortak anlayış içinde olduklarını, ancak bazı ABD'li yetkililerin "ittifak" ilişkisine aykırı ortaklıklardan kopamadığını söyledi.

Çavuşoğlu'ndan Meclis'te sunum: Trump'la anlayışımız ortak, Türkiye-ABD ilişkileri korunmalı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de Fırat’ın doğusunda devam eden askeri harekata ilişkin TBMM Genel Kurulu’nda sunum yaptı.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye ve harekat konusunda ABD lideri Trump’la ortak anlayış içinde olduklarını belirtirken “ABD’li bazı yetkililerin zamanın sınavından geçmiş ittifak ilişkilerini yok saydığından” yakındı.

ABD’nin talihsiz tutumundan vazgeçmesini istediklerini söyleyen Çavuşoğlu, “Türkiye-ABD ilişkilerinin korunması ve ilişkilerimize daha fazla zarar verecek adımlardan kaçınılması gerektiğini ABD yönetimine ve Kongreye iletmeye devam edeceğiz.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarından bazı satır başları;

“FRANSA’NIN AMACI TERÖR DEVLETİ”

“Mücadelemizi adım adım sürdürdük. PYD/YPG terör örgütü müttefiklerinin desteğiyle giderek güçlenmekteydi. Burada çok açık ve net, bir terör devleti kurmak istiyorlardı. Bugün en çok tepki gösteren ülkelere bakın başta Fransa olmak üzere, amaçları burada bir terör devleti kurmak. Bunun için sahada ve komşu bölgelerde de çok ciddi çalışmalar yaptı. Dolayısıyla bu kadar bize saldırmalarının sebebi de bu oyunu bozmamızla beraber yaşadıkları hayal kırıklığıdır, onun neticesidir.

“DEAŞ’A BİZE SALDIRSIN DİYE PARA VERDİLER”

YPG tünelleriyle teröristler topraklarımıza sızdı. Yüzlerce DEAŞ’lı tahliye edildi, otobüsleri YPG sağladı. YPG, bize saldırması için DEAŞ üyelerini serbest bıraktı. DEAŞ’a bize saldırması için para verdiler. Onlarca Arap köyü tarihsel dokusunu, demografik yapısını kaybetti. Bir avuç terörist demografik mühendislik yaptı. PYD/YPG terör örgütü insanlığa karşı suç tanımında ne varsa hepsini hayata geçirdi. PKK ve türevlerini çok iyi tanıyoruz. Batı’nın ikircikli tavrını da çok iyi biliyoruz. Güvenli bölgenin oluşturulması konusunda ABD ile görüşmeler maalesef akim kaldı.

“ADANA MUTABAKATI TEMEL SAĞLIYOR”

Harekatla ilgili Astana garantörlerine, BM’ye, Suriye’nin İstanbul’daki konsolosluğuna bilgi verdik. Barış Pınarı Harekatı’nın amacı bölgedeki teröristleri etkisiz hale getirmek ve sınır güvenliğini sağlamaktır. Adana Mutabakatı, terörün her türlüsüyle mücadele için hukuki temel sağlamaktadır. Suriye’nin toprak bütünlüğüne bağlıyız.

Sadece terör unsurları hedef alınıyor. Terör örgütü sivillere saldırıyor. Türkiye’nin demografi değiştirme amacı yoktur. Terör örgütü 700’den fazla havan saldırısı düzenledi, 20’den fazla sivil şehit oldu. Harekatımız PYD/YPG tarafından yerlerinden edilenlerin dönmesinin önünü açacaktır. DEAŞ tutuklularının durumu önem taşımaktadır.

“ABD İLE İLİŞKİLERİ KORUMALIYIZ”

Sahadaki mücadelemizi kararlılıkla sürdürürken ABD ile ilişkilerde kritik bir aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızla ABD Devlet Başkanı Donald Trump arasında Suriye bağlamında varılan ortak anlayışa rağmen aralarında bazı Kongre üyelerinin de olduğu ABD’li bazı yetkililerin zamanın sınavından geçmiş ittifak ilişkimizi adeta yok sayarak geçici ve taktiksel dedikleri gayrimeşru ortaklıktan bir türlü kopamadıklarını üzüntüyle müşahade ediyoruz. ABD Başkanı Trump’ın harekatımızla ilgili yoğun dezenformasyonun etkisinde kaldığını ve artan iç siyasi baskıyla ülkemize karşı bazı adımlar attığını görüyoruz. ABD’nin talihsiz tutumundan vazgeçmesini bekliyoruz. Türkiye-ABD ilişkilerinin korunması ve ilişkilerimize daha fazla zarar verecek adımlardan kaçınılması gerektiğini ABD yönetimine ve Kongreye iletmeye devam edeceğiz.”