Çavuşoğlu'ndan İdlib'e ilerleyen Suriye ordusuna: Çekilmiyoruz, ne gerekiyorsa yaparız...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye ordusunun İdlib'deki ilerleyişiyle kuşatma altında kalan TSK'ya ait gözlem noktası için "Rejimin ateşle oynamaması gerekiyor. Askerlerimizin güvenliği için ne gerekiyorsa yaparız." dedi.

Çavuşoğlu'ndan İdlib'e ilerleyen Suriye ordusuna: Çekilmiyoruz, ne gerekiyorsa yaparız...

Suriye ordusunun İdlib’i geri almaya yönelik cihatçı gruplarla savaşında kazandığı üst üste başarılar Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kızdırdı.

El Salvadorlu mevkidaşı Alexandra Hill ile ortak basın toplantısı düzenleyen Bakan Çavuşoğlu, İdlib’de dün TSK konvoyuna yakın bir noktaya düzenlenen saldırıya ilişkin konuşurken şunları söyledi:

“İdlib’de sukünetin sağlanması için Rusya’yla görüşmelerimiz sürekli yapıyoruz. Burada ateşkesi sağlamamız lazım. Rejim askeri çözümü zorlamaya başladı. Rusların oradan taciz geliyor açıklaması doğru değil, menzil bakımından da uzak. Bu saldırıların burada ancak bir felakete yol açabileceğini anlatıyoruz, tüm tüm dünyaya da bu konuda çağrıda bulunuyoruz. İdlib Suriye’nin geleceği bakımından önemlidir.

SURİYE’Yİ SUÇLADI: ASKERİ ÇÖZÜM İSTİYORLAR

Rusya ile görüşmeler sürekli yapılıyor. Burada ateşkesi sağlamamız lazım. Rejim siyasi çözümden ziyade askeri çözüm istiyor.Saldırıdan sonra Rusya ile temasa geçtik. Genelkurmay Başkanımız mevkidaşıyla görüştü. Gerekirse sayın Lavrov’la ben görüşürüm. Saldırılar durdurulmazsa Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan Putin’le görüşebilir.

“ÇEKİLMEYECEĞİZ”

Çavuşoğlu, dün itibariyle bölgede Suriye ordusunun kuşatması altında kaldığı belirtilen TSK’ya ait gözlem noktası için de  “Dokuzuncu gözlem noktamızı (Morik üssü) taşıma gibi bir niyetimiz yok. Rejimin ateşle oynamaması gerekiyor. Askerlerimizin güvenliği için ne gerekiyorsa yaparız.” dedi.