Çavuşoğlu açıkladı: Güvenli bölge fikri bizzat Trump'tan geldi

Bakan Çavuşoğlu, "ABD birliklerinin Suriye’den geri çekilmeleri sonrasında bir güvenli bölge fikri bizzat Başkan Trump’tan geldi." açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu açıkladı: Güvenli bölge fikri bizzat Trump'tan geldi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İtalyan gazetesi La Stampa‘ya, IŞİD lideri El Bağdadi’nin öldürülmesi, Barış Pınarı Harekatı ve İtalya-Türkiye ilişkilerini değerlendiren bir demeç verdi.

Ebu Bekir el Bağdadi’nin öldürülmesini “terörizmle mücadele”de bir “dönüm noktası” olarak niteleyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin, bu mücadelede hiçbir ayrım yapmadan mücadele ettiğini öne sürdü.

“BİLGİ TAKASI OLDU”

Çavuşoğlu, “Bizim için Ebu Bekir el Bağdadi ve DEAŞ, her zaman insanlığın, İslam’ın ve Türkiye’nin düşmanı olmuştur. DEAŞ’ın saldırılarında 304 Türk vatandaşı hayatını kaybetmiş, bin 338 vatandaşımız yaralanmıştır. Verdiğimiz kayıpların ışığında, terörle nasıl mücadele edileceğini biliyorum. El Bağdadi’nin öldürülmesini olumlu karşıladık” ifadesini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, El Bağdadi’nin ölü ele geçirildiği operasyonda Türkiye’nin rolü ile ilgili soruya, “Bizim askeri yetkililerimiz ile ABD’liler arasında bir bilgi takası ve koordinasyon oldu” yanıtını verdi.

Türkiye’nin, Suriye’de IŞİD’e karşı her ülkeden daha fazla mücadele verdiğini iddia eden Dışişleri Bakanı, IŞİD’in yabancı savaşçı militanlarıyla mücadeleye yönelik ortak bir koordinasyon konusunda ise “Bu konuyla ilgili uluslararası toplumun ortak çabalarına azami önem vermekteyiz, bu çabaları desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

‘GÜVENLİ BÖLGE’ KONUSU

Suriye’nin kuzeydoğusunda “güvenli bölgenin” oluşturulmasında ABD Başkanı Donald Trump’ın rolünün ne olduğu sorusuna ise Çavuşoğlu, “Bizim için ideal olan, bir güvenli bölge oluşturulması yönünde ABD ile iki müttefik gibi çalışmaktı. Üstelik ABD birliklerinin Suriye’den geri çekilmeleri sonrasında bir güvenli bölge fikri bizzat Başkan Trump’dan geldi. Bu bir yana, aylarca süren müzakerelere rağmen ABD’nin bu taahhüdü yerine getirebilecek durumda olmadığını görmek çok üzücü oldu. Durum böyle olunca yazgımızı kendi elimize almak zorunda kaldık ve ABD ile birlikte yapamadığımız güvenli bölgeyi oluşturmak amacıyla Barış Pınarı Harekatı’nı başlattık. Şimdi bir anlaşma var, iş birliğine devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.