Çamlıca Kulesi'nin betoncusu battı

İnşaat sektöründeki varlığı yarım asrı bulan Destebaşı AŞ için iflas kararı verildi.

Çamlıca Kulesi'nin betoncusu battı

En büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alan Destebaşı’nın 500 milyon liraya yakın borcu bulunuyor. Çok sayıda beton santrali bulunan Destebaşı, Çamlıca TV Radyo Kulesi’nin de tedarikçisi konumundaydı.

Temeli 1970’li yılların sonunda atılan Destebaşı Grup İnşaat Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi, geçen yıl düştüğü mali sıkıntılar sonrası yaşadığı zorlu süreci aşamayınca konkordato talep etti. Mahkeme, şirkete toplamda beş aylık geçici mühlet vererek şirketi bu süreçte hacizlere karşı korumaya aldı. Ancak bu beş aylık süreçte şirketin mali durumunda düzelme olmadı.

ŞİRKET HAKKINDA İFLAS KARARI

Geçen hafta perşembe günü görülen duruşmada şirket hakkında iflas kararı verildi. Bu kararla şirketin dosyası tasfiye müdürlüğüne gönderilirken şirket avukatlarının bu karara itiraz hakkı da bulunuyor.

Diken‘den Ali Yılmaz’ın haberine göre, bir aile şirketi konumundaki Destebaşı, Türkiye’nin önde gelen dökme beton üreticilerinden biriydi. İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) açıkladığı en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alan Destebaşı, Çamlıca TV-Radyo kulesi, Çolakoğlu Metalurji ve Gebze Center’in da aralarında olduğu birçok projeye beton temin etmişti.

700 kadar personeli bulunan şirketin Gebze, Sancaktepe, Kurtköy, Orhanlı, Göztepe, İzmit, Çayırova ve Kadıköy’de hazır beton tesisleri, Ömerli ve Gebze’de ise taş ocağı tesisleri bulunuyor. İflasına karar verilen şirketin toplam borcu ise 500 milyon liraya yakın.

KUR KRİZİ YÜZÜNDEN ÜRETİMİ DURDURMUŞTU

Geçen yıl Eylül ayında Firmanın, işçilere ve müşterilerine ödeme yapmadığı, piyasaya mal vermeyi de durdurduğu iddaa edilmişti. Beton Santrallerinin, son dönemde yaşanan dolar kuru dalgalanmaları ve inşaat piyasasındaki durgunluk nedeniyle üretimine ara verdiği biliniyordu.