Burhanettin Duran'dan 'Sayın Öcalan' açıklaması

Katıldığı canlı yayında Abdullah Öcalan'dan söz ederken 'Sayın' ifadesini kullanan SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, konunun gündem olması üzerine açıklama yaptı.

Burhanettin Duran'dan 'Sayın Öcalan' açıklaması

AKP’nin “düşünce” kuruluşu SETA’nın Genel Koordinatörü, İbn Haldun Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sabah Gazetesi yazarı Prof. Dr. Burhanettin Duran geçtiğimiz günlerde katıldığı bir canlı yayında Abdullah Öcalan’dan söz ederken “Sayın” ifadesini kullanmıştı.

NTV’de yayınlanan programda sunucu 23 Haziran seçimleriyle ilgili olarak  “HDP’nin ‘de tavrının sormak isterim Burhanettin Duran. Henüz bir karar açıklamadı, biz de 1 hafta içerisinde kararımızı vereceğiz, tavrımızı ortaya koyacağız açıklaması yapılıyor HDP yöneticilerinden, ne dersiniz, ne düşünüyor HDP?” diye sordu.

Burhanettin Duran ise yanıtında “Yani HDP içerisinde sanıyorum sayın Öcalan’ın son açıklaması, bu Suriye’deki YPG’nin tavrı ile ilgili, Türkiye’nin hassasiyetlerinin dikkat edilmesi gerektiğiyle ilgili açıklaması bir tür bir iç tartışma oluşturdu.” dedi.

AKP ile MHP’nin henüz “ortak” olmadığı dönemde kullanıldığında MHP’nin başlıca muhalefet argümanlarından biri olan bu ifadenin, 23 Haziran seçimleri öncesi Duran tarafından kullanılması sosyal medyada gündem konusu oldu. Bunun üzerine sosyal medya hesabından açıklama yapan Duran, ifadeyi “sehven” kullandığını ve sonra hemen düzelttiğini açıkladı.