BTS'den önemli uyarı: Gebze-Halkalı hattı hazır değil, seçim şovuna alet etmeyin!

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası, Marmaray'ın halen eksiklikler bulunduğunu belirterek, "Seçimlere yönelik bir şov açılışı telafisi imkânsız kazalara neden olacaktır" dedi.

BTS'den önemli uyarı: Gebze-Halkalı hattı hazır değil, seçim şovuna alet etmeyin!

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) 10 Mart’ta açılışı yapılması planlanan Marmaray’ın Gebze-Halkalı hattının henüz açılmaya uygun olmadığını duyurdu.

Yapılan açıklamada, yönetmeliklerle belirlenmiş testler ve personelin eğitimleri tamamlanmadan, teknolojik eksiklikler giderilmeden, yeterlilik sertifikasyonu verilerek hattın demiryolu trafiğine açılmasının tehlike oluşturduğu uyarısında bulunularak, olacaklardan siyasi iktidarı ve kurumların sorumlu olacağı belirtildi.

“31 Aralık 2018 tarihine yetiştiril(e)meyen Marmaray Projesinin yüzeysel hatları henüz test ve sertifikasyon süreci tamamlanmadan 31 Mart 2019 yerel seçimlere yönelik bir şov açılış yapılacaktır.” denilen açıklamada “Marmaray’ın Gebze Halkalı arasının aşağıda belirteceğimiz eksikliklerle açılması telafisi imkânsız kazalara neden olacağından başta UDH bakanlığını, TCDD Genel müdürlüğünü ve Sertifikasyon teşkilatını uyarmayı görev olarak kabul ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamı şöyle:

“Mevcut hükümet göreve geldiği 2002 yılından bu zamana kadar uyguladığı ulaşım politikalarının sonuçları çok ağır kazalar yaşayarak gördük.

  • 17 Temmuz 2004 yılında 41 kişinin hayatını kaybettiği Pamukova’daki hızlandırılmış tren kazası
  • *11 Ağustos 2004 yılında 8 kişinin hayatını kaybettiği Tavşancıl tren kazası
  • *28 Ocak 2008 yılında 9 hayatını kaybettiği Kütahya tren kası
  • *27 Ağustos 2009 yılında 5 kişinin hayatını kaybettiği Cumhuriyet Ekspresi kazası
  • *8 Temmuz 2018 tarihinde 25 kişini n hayatını kaybettiği Çorlu tren kazası
  • *13 Aralık 2018 tarihinde 9 kişinin hayatını kaybettiği Ankara YHT tren kazası

Görüldüğü üzere birden fazla yolcunun hayatını kaybettiği bu kazaların hepsindeki ortak nokta AKP hükümeti ile beraber kurumun seçim dönemi gösterisi için demiryolu mühendislik ve biliminin dışlanarak liyakatsiz kadrolaşma, seçim gösterisi ve özelleştirme politikalarının hayata geçirilmesidir.

Uyarıyoruz Marmaray henüz hazır değil!!!!

76 Km’lik (Ayrılıkçeşmesi Kazlıçeşme hariç) Marmaray projesine sertifikasyon alınabilmesi amacı ile yolcusuz test çalışmaları 1 Mart 2019 tarihinde başlanılmış olup, hatta sertifikasyon alınıp alınamayacağı daha belli olmadan hattın açılış tarihi 10 Mart 2019 olarak kamuoyuna ilan edilmiştir.

2013 yılında hizmete açılan 13,6 hat kesiminde çalışan Makinistler yeterince bilgi ve deneyime sahip olmakla beraber yeni yapılan 63 km lik hattın eğim, peron, sinyal, makas yerleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları için yol tecrübesine tabi tutulmaları gerekmektedir. Marmaray projesinin toplam 76 km lik kısmında görev yapmak üzere İş-Kur üzerinden alınmış 90 adet makinistin eğitim ve yol deneyimleri yeterince yerine getirilmeden görevlendirilmeleri kazalara davetiye çıkarmaktır. Makinistlik mesleğinin mesleki teknik bilgi ve deneyimle birlikte yapılması gereken bir meslek olduğunu düşünürsek burada da çok ciddi aksaklıkların olacağı ön görülmektedir.

OCC kumanda merkezinde proje gereği bulunması gereken 6 masanın her birinde 7 adet Tren Trafik Kontrolünün görev yapması gerekmektedir. Toplamda 42 adet Tren Trafik kontrolörü istihdam edilmesi gerekirken bu sayı henüz tamamlanmamış olmasının yanında Tren Trafik Kontrolörü unvanlı personelin başka birimlerde görevlendirilmiştir.

Aynı hat üzerinde hem Marmaray trenleri ve hem de ana hat trenlerinin çalıştırılması öngörüldüğünden ERTMS (European Rail Traffic Management System) sistemi ile çalışacak trenler için bazı noktalarda sinyal görüş mesafesi çok kısa olup yönetmeliklerle belirlenmiş frenleme mesafesi için yetersizdir.

Marmaray trenlerinin işletim sistemi olan CBTC (Communications Based Train Control) iletişim tabanlı tren kontrol sistemi henüz tam olarak çalışmamaktadır.

OCC Kumanda merkezi ekranında sık-sık tren kayıpları yaşanmaktadır. Yani hat üzerinde işleyen trenler Trafik Kontrolörü ekranında zaman zaman görünmemektedir.

Halkalı, Gebze ve bazı istasyonlarda otomatik motorlu makaslarda henüz makas motorları yoktur, makaslar tıpkı Ankara YHT garı batı çıkışında olduğu gibi makasçı tarafından tanzim edilmektedir.

Sonuç olarak yönetmeliklerle belirlenmiş testler ve personelin eğitimleri tamamlanmadan, teknolojik eksiklikler giderilmeden, dile getirdiğimiz sorunlar giderilmeden Marmaray yeterlilik sertifikasyonu verilerek hattın demiryolu trafiğine açılmasından siyasi iktidar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve TCDD bürokratlarının yanında hatta sertifikasyon veren kurumda sorumlu olacaktır.

Yolcuların, çalışanların can güvenliği açısından afişlerle ilan edilen 10 Mart 2019 tarihindeki açılışın durdurulmasını talep ediyoruz.

5 Mart 2019

BTS GENEL MERKEZİ