Brezilya iade talebini reddetmişti: Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, 'FETÖ' üyesi Ali Sipahi'nin iade talebinin Brezilya tarafından reddedilmesine ilişkin "FETÖ, faaliyetlerini sürdürdüğü her ülke için olduğu gibi Brezilya'nın da güvenliğine tehdit oluşturmaya devam etmektedir" açıklamasında bulundu.

Brezilya iade talebini reddetmişti: Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ‘FETÖ’ üyesi olduğu gerekçesiyle Türkiye’ye iadesi talep edilen Ali Sipahi’ye ilişkin Brezilya’nın red kararına tepki gösterdi.

Sözcü Aksoy yaptığı yazılı açıklamada ”FETÖ faaliyetlerini sürdürdüğü her ülke için olduğu gibi Brezilya’nın da güvenliğine tehdit oluşturmaya devam etmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Dışişleri Bakanlığı’nın resmi sitesinden yapılan açıklama şöyle:

”Terör örgütü FETÖ sadece ülkemiz için değil, bütün insanlık için ortak bir tehdittir. FETÖ faaliyetlerini sürdürdüğü her ülke için olduğu gibi Brezilya’nın da güvenliğine tehdit oluşturmaya devam etmektedir. Terörün her türlüsüyle kararlı ve samimi bir mücadele gösteren Türkiye aynı tavrı müttefiklerinden ve uluslararası toplumdan da beklemektedir. Bu çerçevede, FETÖ ile mücadele ülkemiz için olduğu kadar Brezilya için de önemli ve öncelikli olmalıdır. Ülkemizin Brezilya hükümeti ile başta FETÖ olmak üzere, terörizmle mücadele konusundaki işbirliğini sürdürmeye ve arttırmaya yönelik gayretleri devam edecektir. Brezilya’nın da bu konuda aynı hassasiyeti göstermesini bekliyoruz.”