Boykot büyüyor: Yargıtay üyeleri Saray'da açılışı reddetti

Yargıtay’da şimdiye kadar 20 üyenin Saray’daki törene katılmama kararı aldığı belirtiliyor.

Boykot büyüyor: Yargıtay üyeleri Saray'da açılışı reddetti

Yargıtay Başkanlığı’nın Saray’da 2019-2020 adli yıl açılışı yolladığı davete çok sayıda barodan sonra Yargıtay üyelerinden de ret yanıtları gelmeye başladı.

380 üyeli Yargıtay’da 20 kadar üyenin Saray’daki törene katılmayacağı, bunlar arasında olan bir Yargıtay üyesinin “Bir siyasi partinin genel başkanının gözetimi altında bu törenin yapılmasına karşıyız” dediği öğrenildi.

Cumhuriyet‘ten Alican Uludağ’ın haberine göre, sözkonusu Yargıtay üyesi, gerekçesini “Yürütmenin merkezi olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde adli yıl açılışı yapmak yargı bağımsızlığını zedeler. Bir siyasi partinin genel başkanının gözetimi altında bu törenin yapılmasına karşıyız. Siyasilerin etkisinden uzak bir yerde tören yapılmalı” sözüyle açıkladı.

3 YILDIR SARAY’DA

Yargıtay Başkanlığı, 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişiminden bu yana, adli yıl açılış törenlerini Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bulunan Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenliyor. 2 Eylül Pazartesi günü yapılacak olan 2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni de Saray’da olacak. Yargıtay, tören kapsamında Türkiye Barolar Birliği (TTB) ve 79 baro başkanlığına da davetiye gönderdi. İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’ın arasında bulunduğu 42 baro yönetimi, Yargıtay’ı eleştirerek Saray’daki törene gitmeyeceklerini açıkladı. TBB ise törene gitme kararı alırken, bu yıl Başkan Metin Feyzioğlu’nun da bir konuşma yapacağını bildirdi. İzmir Barosu, TBB’ye tepki göstererek “Bizi temsil etmiyorsunuz” dedi.