Bolivya Devlet Başkanı ikinci turda seçilecek

Bolivya'yı 2020-2025 yıllarında yönetecek devlet başkanının belirleneceği seçimler ikinci tura kaldı.

Bolivya Devlet Başkanı ikinci turda seçilecek

Bolivya Seçim Mahkemesinin (TEB) yüzde 83’ü açılan sandıklardan yayınladığı ön sonuçlara göre, Devlet Başkanı Evo Morales’in liderliğini yaptığı Sosyalizm Hareketi Partisi (MAS-IPSP) oyların yüzde 45,28’ini alırken, en yakın rakibi Carlos Mesa’nın liderliğindeki Solun Devrimci Cephesi Partisinin (FRI) oy oranı yüzde 38,16 oldu.

Mesa’yı, Güney Kore doğumlu Evanjelik papaz Chi Hyun Chung’un başkanı olduğu Hristiyan Demokrat Parti yüzde 8,77 oy oranıyla takip ederken, Oscar Ortiz’in liderliğindeki Bolivya Hayır Diyor koalisyonu ise yüzde 4,41 oy aldı. Başkanlık için yarışan diğer 3 adayın oy oranlarının toplamı ise yüzde 3,37 oldu.

Bu arada, henüz açılmayan sandıkların çoğunlukla kırsal bölgelerde olduğu bilgisi paylaşıldı.

Seçimler bu şekilde sonuçlanırsa Bolivya’yı 2020 ila 2025 yılları arasında yönetecek devlet başkanını, 15 aralıkta düzenlenmesi planlanan ikinci tur seçimleri belirleyecek.

Bolivya Devlet Başkanı Morales, ilk sonuçların açıklanmasının ardından, “İlk sonuçları anlıyoruz ve her zaman olduğu gibi kırsal kesimin oyuna güveniyoruz. 2002’deki seçimleri hatırlayın, bazı bölgelerde kaybetmiştik ancak sonra kazandık. Bu yüzden son sandık açılana kadar bekleyeceğiz” dedi.