'Biz Ankara'ya Whatsapp grubu kurulsun diye gitmedik'

İmamoğlu, Boğazlardaki İBB'nin yetkisinin daraltılması ile başlayan ve tam bir 'yetki gaspı' olarak yorumlanan girişim hakkında konuştu.

'Biz Ankara'ya Whatsapp grubu kurulsun diye gitmedik'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Boğazlardaki İBB’nin yetkisinin daraltılması ile başlayan ve tam bir ‘yetki gaspı’ olarak yorumlanan girişim hakkında konuştu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ile 29. İstanbul Sanat Fuarı’nın açılışlarını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile birlikte gerçekleştirdi.

İmamoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, “Sanatsız bir hayatı düşünemiyorum. Kitabın değerini hissedemeyen bir kentin varlığını da düşünemiyorum” diye konuştu.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, İBB’nin Boğaz köprülerinden elde edilen yüzde 10’luk gelirden mahrum bırakılacağı yönünde duyumlar olduğuna yönelik soruya, “Ben, duyumlara çok takılmıyorum, ama şuna takılıyorum: Biz iki ay önce, Sayın Cumhurbaşkanı’nın davetiyle, 30 büyükşehir belediye başkanı olarak Ankara’daydık. Sayın Cumhurbaşkanı, ki biz öneriyi vermiştik, bir komisyon kurulması, 3 CHP’li 3 AK Partili, hatta içinde 6 bakanımız vardı, Sayın Fuat Oktay’ı bu konuda görevli kıldı. ‘Bir toplantı yapın’ dedi. Tam iki ay önce. Bir tane WhatsApp grubu kuruldu. WhatsApp grubu kurulsun diye biz oraya gitmedik. İki ay önce verilen bu sözün yerine gelmesini istiyoruz” yanıtını verdi.