Bir mühendisin hayatını kaybettiği cami inşaatında usulsüzlük iddiası: Proje ve ruhsat yok

Antep'te Şahinbey Belediyesi tarafından yaptırılan cami inşaatında bir mühendis, ahşap iskelenin çökmesi sonucu hayatını kaybetmişti. Makine Mühendisleri Odası Antep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu tarafından yapılan açıklamada inşaatın yapı ruhsatının ve projesinin olmadığı belirtildi.

Bir mühendisin hayatını kaybettiği cami inşaatında usulsüzlük iddiası: Proje ve ruhsat yok

Antep’te Şahinbey Belediyesi tarafından yaptırılan Türkiye’nin 2’inci büyük cami inşaatında önceki gün ahşap iskele çökmüş, olayda 2 işçi yaralı kurtulurken inşaat mühendisi Korkut Küçükcan ise göçük altında kalarak hayatını kaybetmişti.

BirGün’den Gökay Başcan‘ın haberine göre, Makine Mühendisleri Odası Antep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu cami inşaatına ilişkin verdiği demeçte ahşap iskelenin senelerdir inşaat içerisinde olduğunu, mevsimsel geçişler sırasında ahşapların çürüdüğünü ve bu yüzden çöktüğünü belirtti.

‘İNŞAATIN YAPI RUHSATI DAHİ YOK’

Cami inşaatının projesiz bir şekilde hiçbir önlem alınmadan yapıldığını söyleyen Ovayolu “Bu ölçekte büyük bir caminin projelendirilmeden yapıldığı aşikar. İnşaatta, içeriye iş makinelerini sokacak kapı dahi yok. Komple betonarme, sadece küçük kapılar var. Bize gelen bilgilere göre statik, betonarme projeleri yok. Cami inşaatı ne zaman başlamış, mimari proje ne zaman onaylatılmış o da soru işareti. İnşattın yapı ruhsatı dahi yok” ifadelerini kullandı.

Ovayolu, Belediyenin kendi deyimiyle ‘hayırsever’ şirketlere cami projesini yaptırdığını ancak projeyi yapan şirket olan Edacan İnşaat’ın sahibinin 15 Temmuz sonrası FETÖ’den kaynaklı cezaevine girdiğini belirtti. Ovayolu “Yaklaşık 7-8 yıl önce inşaatı başlayan, inşaata başlandığı dönemde Türkiye’nin en büyük camisi olma sıfatı taşıyordu. Var olan tramvay yolunu değiştirerek, yolu ortadan keserek cami projesi yaptılar. Belediye başkanı, Edacan İnşaat gibi bir çok ‘hayırsever’ firmayla anlaşarak projeyi yaptırdığını açıklamıştı. 15 Temmuz’un ardından şirketlerin FETÖ ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle el konuldu” diye konuştu.

‘HAYIRSEVER ŞİRKETLER DENİLEREK BİRÇOK ŞEY GÖZ ARDI EDİLİYOR’

İnşaatın maliyetlerini ‘hayırsever’ şirketler yaptığı için belediyenin bir çok şeyi göz ardı ettiğini belirten Ovayolu “Kanunsuzluğu başta belediye işliyor. Buraya hayırsever yapıyor diye çoğu şey göz ardı edilmiş. Zaten hayırsever yapıyor, zorluk çıkartmayalım diye her şey görmezden gelinmiş. Caminin projesi olsa kubbenin nasıl kapatılacağı belli olmaz mı? Ahşap iskele onca zaman orada durur mu? 7 sene sonra arkadaştan neden böyle bir hizmet alıyorlar?” ifadelerini kullandı.

Olay anında bir çok ajans Küçükcan’ın göçük altında yaralı şekilde çıkartıldığını ve hastanede hayatını kaybettiğine dair haber yapmıştı. Ancak hastane yetkilileri yaptığı açıklamada Küçükcan’ın hastaneye gelmeden hayatını kaybettiği tam ölüm saatin otopsiden sonra ortaya çıkacağını belirtti.

‘BİRÇOK HATA SİLSİLESİ VAR’

İş güvenliği zaaflarının kabul edilemez olduğunu belirten Ovayolu sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Eğer cami önceden projelendirilseydi, araçların inşaat alanına girmesi için açık aralıklar olsaydı, arama çalışmaları daha hızlı olurdu. Birçok hata silsilesi var. Türkiye’nin en büyük camisi sıfatıyla yapılan bir projede böylesi iş güvenliği zaafların olması, kamunun bu kadar vurdum duymaz hareket etmesi, hayırsever yapıyor diye çoğu şeyin göz ardı edilmesi kabul edilebilir değil.”