Binali Yıldırım'dan mecliste 'veda yemeği'

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve TBMM Başkanı Binali Yıldırım, yarın meclis başkanlığından istifa etmesi bekleniyor.

Binali Yıldırım'dan mecliste 'veda yemeği'

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve TBMM Başkanı Binali Yıldırım, yarın meclis başkanlığından istifa etmesi bekleniyor. Yıldırım Mecliste eski TBMM başkanları ve 27. Dönem milletvekilleri onuruna yemek verecek.

Anayasa’ya aykırı bir biçimde meclis başkanlığı görevindeyken AKP’nin İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilen Binali Yıldırım istifa edeceğini açıklamıştı.

Yıldırım, yarın saat 20.00’de TBMM Tören Salonu’nda geçmiş dönem TBMM başkanları ve 27. Dönem milletvekilleri onuruna yemek verecek. Yıldırım’ın yarın istifa ederek 7 aydır sürdürdüğü görevine veda etmesi bekleniyor.

Yıldırım’ın, istifa dilekçesini Meclis Başkanlığı’na sunmasının ardından Meclis Başkanı seçilinceye kadar olan süre içinde, TBMM Başkanvekilleri arasında en yaşlı olan Celal Adan, ‘Başkan Vekili’ sıfatıyla TBMM Geçici Başkanı olacak.

TBMM İçtüzüğü uyarınca, Meclis Başkanı adayları, Meclis üyeleri içinden TBMM Başkanı’nın istifası sonrasında Genel Kurulun toplandığı günden itibaren 5 gün içinde Başkanlık Divanı’na bildirilecek.

TBMM Başkanlığı için adaylık başvurularının sona erdiği günün ertesinde Genel Kurul, Başkan seçimi için toplanacak. Planlanan takvime göre, 24 Şubat Pazar günü 29. TBMM Başkanı seçilecek.