Binali Yıldırım'dan 'Kürdistan' açıklaması

Binali Yıldırım, Diyarbakır'da kullandığı 'Kürdistan' ifadesine ilişkin açıklama yaptı.

Binali Yıldırım'dan 'Kürdistan' açıklaması

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Diyarbakır’da kullandığı ‘Kürdistan’ ifadesine ilişkin “Kürdistan sözü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyetin kurulmasından önce istiklal mücadelesinde bölgeden gelen temsilciler için kullandığı sözdür. Benim ifadem ondan ibarettir.” açıklamasında bulundu.

Elazığ Dernekler Federasyonu ve Fındıkzade Elazığlılar Derneği’nin Belgrad Ormanlarında düzenlediği etkinliğe katılan Yıldırım basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

‘İMAMOĞLU’NUN YERİNDE OLSAM ÖZÜR DİLERİM’

Bir gazetecinin, Ekrem İmamoğlu’nun Ordu Valisi’nin kendisine tuzak kurduğu yönündeki sözlerini sorması üzerine Yıldırım, “Benim o muhabbete girmeye niyetim yok ama ben daha önce çağrımı tekrar ettim. Vali şahsı değil, bu ülkeyi, bu devleti temsil ediyor. Orada istenmeyen olaylar yaşanmış olsa bile Ekrem Bey haklı bile olsa sorumluluk ona aittir. Hiçbir şekilde devletin valisine hakaret etme hakkı yoktur. Yerinde olsam özür dilerim. Bu iş bu kadar basit.” ifadelerinde bulundu.

KÜRDİSTAN AÇIKLAMASI

Yıldırım, Diyarbakır ziyaretinde kullandığı “Kürdistan” ifadesine ilişkin sorulan soruya ise şu cevabı verdi:

“PKK terör örgütüdür. Bundan şüphesi olan varsa tepki göstersin. Kürdistan sözü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyetin kurulmasından önce istiklal mücadelesinde bölgeden gelen temsilciler için kullandığı sözdür. Benim ifadem ondan ibarettir. Bu ülkenin her karış toprağında yaşayan insanlar bizim birinci sınıf vatandaşımızdır. Kimse Kürtleri ötekileştirmeye, ayrıştırmaya çalışmasın. Biz etle kemik gibiyiz. Birbirimizden ayrılmayız. Binlerce yıldır bu topraklarda birlikte yaşadık, kader birliği yaptık. İnadına bir olacağız, beraber olacağız, kardeş olacağız, ay yıldızlı bayrağımızın altında hür ve bağımsız yaşayacağız. Bu kadar açık ve net söylüyorum.”

ORTAK YAYIN AÇIKLAMASI

Yıldırım, Uğur Dündar’ın moderatörlük kararından vazgeçmesine ilişkin ise “Adaylara ve demokrasiye zarar verir diye bir gerekçe ortaya koydu. Ben de anlamadım. Sadece soracaktı, biz de cevap verecektik. Biraz daha açıklasa iyi olurdu. Demek ki bilmediğimiz bir şey oldu ve karar değiştirmek zorunda kaldı. Bunu izah edecek olan da kendisidir. (İkinci bir isim için) İki partiden arkadaşlar görüşüyor. Bir kişi olacak.” değerlendirmesinde bulundu.