Beşiktaş terör saldırısı sonrası toplanan 52 milyon TL kayıp

Saldırıda yaralananlar ve yaşamını yitirenlerin yakınlarına yardım için toplanan 52 milyon TL’nin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kurulan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’na aktarılmasına karar verilmiş.

Beşiktaş terör saldırısı sonrası toplanan 52 milyon TL kayıp

Beşiktaş’ta meydana gelen ve 38’i polis 52 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından ölenlerin ailelerine destek vermek amacıyla başlatılan kampanyada 52 milyon TL tutarında bağış toplanmıştı.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre; katliamda hayatını kaybeden ve Türkiye’yi yasa boğan genç tıp öğrencisi Berkay Akbaş’ın babası Salim Akbaş, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) 2 yıl sonra bağışların durumunu sordu.

Bakanlığın Sinop Valiliği’ne verdiği yanıtta bağışın şehit yakınları ve gazilere maddi ve manevi destek sağlamak amacıyla kurulan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’na aktarılacağı anlaşıldı. Bakanlığın yanıtında “Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’nın cevap vermesinin daha uygun olacağı” ifadeleri kullanıldı.

BAĞIŞLAR ‘OLMAYAN’ VAKFA AKTARILMAK İSTENİYOR

15 Temmuz darbe girişiminin ardından dönemin başbakanı Binali Yıldırım tarafından başlatılan kampanyada toplanan 309 milyon TL tutarındaki bağışın değerlendirilmesi amacıyla 24 Aralık 2017 tarihinde kurulan vakfın adresi ve yöneticileri konusunda bugün pek çok tartışma bulunuyor. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, 309 milyon TL’nin değerlendirileceği Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’nın Ankara’daki kayıtlı adresinin boş olduğunu tespit etmiş, bu konuyu yargıya taşıyarak suç duyurusunda bulunmuştu.

CHP Grupbaşkanvekili Engin Altay, konuya ilişkin açıklamasında, aradan 3 yıl geçmesine karşın vatandaşların bağışlarının hak sahiplerine ulaştırılmadığını belirterek “Şimdi bu bağışlar hâlâ kurulamayan, sahte adresler açıklanan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’na aktarılmak isteniyor. Bağışların bu vakfa aktarılması hukuksuzdur. Milletimiz bu bağışları, darbe girişiminde ve terör saldırısında zarar görenler için vermiştir” dedi. Beşiktaş saldırısında hayatını kaybeden Akbaş’ın ailesine yalnızca 125 TL bağlandığını dile getiren Altay, “Bu ayıptır. Bağışların, doğrudan zarar görenler yerine, tüm şehit yakınları ve gaziler için kullanılması, AKP icadı hukuksuz bir yöntemdir” diye konuştu.