Berat Albayrak'tan tatil ve kıdem tazminatı açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomide en kötü dönemin geride kaldığını öne sürüp "2020'de ekonomideki dengelenme daha da oturacak." dedi. Albayrak kıdem tazminatı ve bayram tatili konusunda da 'görüş'ünü dile getirdi.

Berat Albayrak'tan tatil ve kıdem tazminatı açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ankara’da gazete ve televizyonların ekonomi müdürleriyle bir araya geldiği toplantıda bazı değerlendirmelerde bulundu.

Merkez Bankası’nın geçen hafta yaptığı faiz indirimi ile ilgili konuşan Albayrak, “Faiz indiriminin etkisini kredi faizlerinde göreceğiz.” dedi. Albayrak, milyonlarca emekçinin grev nedeni olarak saydığı kıdem tazminatı konusunda da “Herkesin kazanacağı bir formül geliştirilecek.” iddiasında bulundu.

Bakan Albayrak’ın toplantıda verdiği mesajlardan öne çıkanlar şöyle:

KREDİ FAİZLERİ: BU HAFTADAN İTİBAREN İNECEK

Türkiye bir faiz indirimi sürecine girdi. Bu haftadan itibaren kamu bankaları basta olmak üzere kredi faizlerinde indirim göreceğiz. Özel bankalarda da kredi faizi indirimi hareketlenmeleri görüyoruz.

ENFLASYON: HEDEFİN ALTINDA OLACAK

2019 yıl sonu enflasyonu yüzde 15,9 hedefinin altında olacak. Merkez Bankası yedek akçesinin hazineye aktarılmasının para basmayla alakası yok. 2020 enflasyonun daha da stabilize olduğu bir yıl olacak.

BORÇ YAPILANDIRMASI: İHTİYACA GÖRE ADIM ATILABİLİR

Vergi ve prim borcu yapılandırma talepleri geliyor. Farklı dönemlerde farklı ihtiyaçlara uygun adımlar atılabilir.

EKONOMİNİN GENEL DURUMU: EN KÖTÜ GERİDE KALDI

Türkiye olumsuz süreci güçlü bir şekilde püskürttüğü bir döneme girdi. En kötü geride kaldı. Bağışıklık sistemini 1 yıl öncesine göre çok daha güçlü inşa etmiş bir Türkiye var. 2020’de ekonomideki dengelenme daha da oturacak. 2021 ve sonrası Türkiye’nin ayakları üstünde durduğu bir yıl olacak.

BÜTÇE DURUMU: İLK KEZ CARİ FAZLA VERECEĞİZ

Haziran ayında ilk kez yıllık cari fazla verilecek. Türkiye’nin bütçe ve bütün diğer ekonomik hedefleri açısından yılın ikinci yarısı çok daha pozitif olacak.

KIDEM TAZMİNATI ‘FORMÜL’Ü:  TÜRKİYE’NİN YÜZYILINI DÖNÜŞTÜRECEK

Türkiye kıdem tazminatında adım atmalı. Paydaşların hepsinin kazanacağı bir formül geliştirilecek. Türkiye’nin bu yüzyılını dönüştürecek bir reform olacak.

ÖTV ZAMMI: ÇALIŞMAMIZ YOK

Şu anda spesifik bir ÖTV artışı çalışmamız yok. Türkiye bu yıl pozitif büyüyecek. Büyüme 2019 hedefine yakın olacak. 2019 yılı faiz ödemesi, bütçeye konan rakamın altında kalacak.

ABD YAPTIRIMLARI: BASKI MİNİMİZE OLDU

ABD yaptırımları konusunun oluşturduğu baskı minimize oldu. Yapılan açıklamalar sürecin daha pozitif cereyan ettiğini gösteriyor. Sonbaharda bir vergi reformu çalışmamız olacak. Vergide adaleti daha da iyileştirecek çalışmalar yapıyoruz.

BAYRAM TATİLİ

Kurban Bayramı tatilinin uzatılmasına olumlu bakmıyorum.