Berat Albayrak'tan 'küçülme' açıklaması: En kötü geride kaldı, dengelenme devam ediyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak TÜİK'in açıkladığı "büyüme" rakamlarına ilişkin değerlendirmesini paylaştı.

Berat Albayrak'tan 'küçülme' açıklaması: En kötü geride kaldı, dengelenme devam ediyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, TÜİK’in açıkladığı ve dördüncü çeyrek itibariyle resmen “küçülme”nin ortaya konulduğu büyüme rakamlarına ilişkin “İktisadi faaliyette en kötü geride kalmıştır.” dedi.

Bakan Albayrak, “Net dış talebin büyümeye 9,7 yüzde puan pozitif katkı sağlaması dengelenme sürecinin öngörüldüğü şekilde devam ettiğinin önemli bir işaretidir.” ifadelerini kullandı.

Albayrak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları yazdı:

2018 son çeyrek büyümesi % -3 olarak piyasa beklentileri doğrultusunda gerçekleşmiştir. İç ve dış dengelenmeyi bir arada sağladığımız bu dönem, cari açık ve enflasyonda düşüş başlattık. İktisadi faaliyette en kötü geride kalmıştır. Büyümede en kötü beklentiler gerçekleşmemiştir.

Tarihin en ciddi spekülatif saldırısının yanında küresel alanda büyümenin yavaşlama eğilimine girdiği döneme rağmen 2001 ve 2008 yıllarındakine benzer bir durum gerçekleşmemiş, süreç çok kısa sürede başarılı bir şekilde atlatılmıştır.

Son çeyrekte görülen daralmaya rağmen net dış talebin büyümeye 9,7 yüzde puan pozitif katkı sağlaması dengelenme sürecinin öngörüldüğü şekilde devam ettiğinin önemli bir işaretidir.

Ekonomi politikalarında güçlü bir koordinasyon dönemi yaşıyoruz. Nisan’dan itibaren yapısal tarafta atacağımız adımlarla süreci daha da güçlendireceğiz.

YEP kapsamında cari açığı azaltacak, katma değerli üretimi artıracak, milletimizin refahını yükseltecek politikalarımızı kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz.”