Berat Albayrak duyurdu: Türbülanstan çıktık, hedeflerimizin de ötesindeyiz...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Türbülanstan çıktık, ithalattaki köpüğü azaltırken, ihracatı artırarak 17 yıllık AK Parti iktidarlarında ilk kez yıllık cari fazla verdik" dedi.

Berat Albayrak duyurdu: Türbülanstan çıktık, hedeflerimizin de ötesindeyiz...

TCMB verilerine göre 12 aylık cari işlemler hesabı 538 milyon dolar fazla, Ocak-Haziran döneminde ise 3.26 milyar dolar açık verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise Merkez Bankası verilerinin açıklanmasının ardından Twitter üzerinden “değerlendirme”de bulundu.

Verilere ilişkin “Yaşanılan tarihi kur ataklarına rağmen dengelenme sürecini hedeflerimizin de ötesine taşıdık.” diyen Albayrak, “Türbülanstan çıktık, ithalattaki köpüğü azaltırken, ihracatı artırarak 17 yıllık AK Parti iktidarlarında ilk kez yıllık cari fazla verdik.” ifadelerini kullandı.

Albayrak ikinci paylaşımında da “Katma değerli üretime ve ihracata dayalı ekonomi için dönüşümü sağlayarak, cari fazladaki bu başarıyı kalıcı hale getirmeyi amaçlıyoruz. Sağlıklı ve sürdürülebilir büyüme için gerekli tüm adımları atacak ve ekonomide arzu ettiğimiz seviyeye ulaşacağız.” iddiasında bulundu.