BDDK'dan 'suç duyurusu' açıklaması

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ''Onlarca kişi hakkında suç duyurusunda bulunduğumuz iddiaları gerçeği yansıtmıyor'' açıklamasında bulundu.

BDDK'dan'suç duyurusu' açıklaması

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, onlarca kişiye suç duyurusunda bulunulduğu haberlerine ilişkin ‘gerçeği yansıtmıyor’ açıklamasında bulundu.

BDDK’dan yapılan açıklamada “Onlarca kişi hakkında suç duyurusunda bulunduğumuz iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Ekonomimizin itibarını kırabilecek yayınlar hakkında yasal yollara başvurulacağı tabiidir” açıklamasında bulundu.

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan yapılan açıklamada ise “Piyasalarda tedirginliğe ve yatırımcıların zarara uğramasına çalışıldığı tespit edilmiştir. Kanunun ilgili maddeleri çerçevesinde suç duyurusunda bulunulmuştur” denildi.

Aralarında Mustafa Sönmez, Merdan Yanardağ, Sedef Kabaş gibi tanınmış isimlerin de bulunduğu 50’den fazla isme Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan şikayet üzerine dava açıldığı öne sürülmüştü.

İktisatçı-Yazar Mustafa Sönmez, BDDK’nin açıklamasına Twitter hesabından tepki göstererek, “Bir türlü doğru cümle kuramıyorlar. İfademize bile başvurulmadan hazırlanan iddianamede 50’ye yakın kişinin isminin karşısında şüpheli, suçlu diye yazıyor. Şikayetçi hepsinde BDDK. Bunların hepsi Twitter aracılığıyla ifade hakkını kullanan yurttaşlar. Bir defa da doğru konuşun” ifadelerinde bulundu.