Barzani'den 'PKK' açıklaması: Kürtlerin başına gelen felaket...

Barzani, "Türkiye’nin Suriye’deki asıl sorunu Kürtler değildi, PKK’ydi. En büyük hata şuydu; malesef, PKK Suriyeli Kürtler üzerinden meşruluk kazanmak istedi. Orada Kürtlerin başına gelen bu felaket de bu yanlış siyasetin bir sonucu oldu" ifadelerini kullandı.

Barzani'den 'PKK' açıklaması: Kürtlerin başına gelen felaket...

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, Erbil merkezli Orta Doğu Araştırmaları Enstitüsü (MERI) tarafından düzenlenen bir panelde, Suriye ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Bir şey olduğunda doğrudan falanın veya filanın hatasıdır, bu hükümet böyle yaptı, böyle komplo yapıldı diyoruz. Böyle bir alışkanlığımız var. Ama, ‘biz nerede hata yaptık’ diye sorgulamıyoruz. Biz dikkatlice bu hataları sorgulayıp ileriye dönük adım atmayı başaramıyoruz” diyen Barzani, Suriye’deki son sürece ilişkin PKK’yi suçladı.

“Türkiye’nin, başından beri Suriye’deki Kürtlerle bir sorunu yok ancak PKK ile var” diyen Barzani, Türkiye tarafının, “Biz hiçbir şekilde sınırlarımız ile Suriye arasında PKK’nın paçavralarına tahammül edemeyiz” şeklindeki tutumunun kendisine iletildiğini belirtip, “Bunun Suriye’deki kardeşlerimiz için de büyük bir tehlike olduğunu söylemeye çalıştık” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE ARABULUCULUK TEKLİF ETTİ”

Bunun için çok ciddi çabalarının da olduğunu aktaran Barzani şöyle devam etti:

“O süreçte Kürdistan Demokrat Partisi’nin PYD ile iyi ilişkileri de yoktu. Türkiye gelip bize arabuluculuk teklifinde bulundu. Kürtlerden kendilerini PKK’den ayırmalarını istedi. En büyük hata şuydu; malesef, PKK Suriyeli Kürtler üzerinden meşruluk kazanmak istedi. Orada Kürtlerin başına gelen bu felaket de bu yanlış siyasetin bir sonucu oldu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Erbil’e geldiğinde, Kürtlerle Şam arasında barışçıl bir çözüm için çaba göstermesini talep ettim. Suriye içerisinde Kürt sorununun çözüme kavuşturulmasını istedim. Kendim de şahsen birkaç defa General Mazlum ile telefonda konuştum ve aynı zamanda görüşmemiz oldu. Bunları kendisine de söyledim. Başkan Trump’ın görüşlerine saygı duyuyorum ama kendisi de ABD askerlerinin neden Suriye’de olduğunu bilmiyor. Suriye konusunda ABD’nin açık bir politikası yoktu. IŞİD meselesi başlıca bir meseleydi ve bize bu konuda yardım ettikleri için de kendilerine müteşekkiriz. Biz bu yüzden her zaman ABD ve koalisyon güçlerine teşekkür borçluyuz. Onlar olmazsa ne biz ne de Suriye’dekiler IŞİD’i yenilgiye uğratamazdı.”