Bakan Varank: Piyasadaki dalgalanmaları bertaraf ettik

Saniye ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Bakın ağustos ayında, tüm ekonomik temellerimizden bağımsız bir dış şokla karşılaştık. Yerinde müdahalelerimiz sayesinde piyasalardaki dalgalanmaları bertaraf ettik" ifadelerini kullandı.

Bakan Varank: Piyasadaki dalgalanmaları bertaraf ettik

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli Sanayi Odası tarafından düzenlenen Sanayicilerle İstişare Toplantısı’na katıldı. Bakan Varank, “Bakın ağustos ayında, tüm ekonomik temellerimizden bağımsız bir dış şokla karşılaştık. Yerinde müdahalelerimiz sayesinde piyasalardaki dalgalanmaları bertaraf ettik” dedi.

Sanayicilere hitap eden Varank, sanayi üretimindeki eğilimi takip ettiklerini söylerken “Sigorta prim teşvikleri kapsamında 5 puan indirimi uygulamamız da devam edecek” açıklamalarında bulundu.

‘Yerlileştirme’ye vurgu yapan Varank, “Gerçekleştireceğimiz en önemli yapısal reform, bu alanda atacağımız adımlar olacak. Sizlerin de bildiği üzere, ithal ara malı bağımlılığı kurdaki dalgalanmalara karşı sanayimizin direncini zayıflatıyor. Yerli kaynaklardan en iyi şekilde yararlanıp, üretimin ithal bağımlılığını azaltmak istiyoruz. Yakında açıklayacağımız yerlileştirme ürün programı ile bu yaraya merhem olmak istiyoruz. Ekonomik bağımsızlığımız için enerjiden sağlığa, imalattan yazılıma pek çok sektörde ülkemizin üretim potansiyelini yukarıya taşımak için desteklerimizi uçtan uca ve sonuç odaklı şekilde tasarlayacağız” dedi.

Varank, “Yerli katma değer konusunda hassasiyet göstermemiz lazım” diyerek “Sonunda Türk sanayisi kazançlı çıksın istiyoruz. Kamuda yerli malı alımını daha güçlü teşvik etmek istiyoruz. Biliyorsunuz ortada bir mevzuat var, fakat işin aksayan yönleri var. Buna da vâkıfız. Daha sade ve verimli bir düzenleme üzerinde arkadaşlarımız kafa yoruyorlar. Kamunun oluşturacağı ölçek, yurt içi üretimin nitelik ve nicelik bakımından gelişmesine liderlik edecek” ifadelerini kullandı. (DHA)