Bakan Varank: Otomotivde dünya devi ortaya çıkarmayı hayal ediyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu ile önemli bir adım atmış olduk. İnşallah başarılı bir dünya devi ortaya çıkarmayı hayal ediyoruz" dedi.

Bakan Varank: Otomotivde dünya devi ortaya çıkarmayı hayal ediyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Otomobil Sanayicileri Derneği’nin(OSD) İstanbul’da gerçekleştirilen 45’inci Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 16 senede üretimde düşük teknoloji düzeyinden orta ve üzeri teknolojiye doğru başarılı bir geçiş yaptığını dile getirdi.

2002’de ihracatın yüzde 50’sinin düşük teknolojili ürünlerden oluştuğunu aktaran Varank, geçen sene itibarıyla bu oranın yüzde 32’ye gerilediğine dikkati çekerek “Artık hedefimiz yüksek teknolojiye geçişi doğru bir metotla sağlamak. Bunun için kamunun koyduğu vizyonu başarıyla yürütecek, dinamik, yenilikçi ve rekabetçi bir özel sektör kilit önem taşıyor” dedi.

“CUMHURİYET TARİHİ REKORUNU KIRDI”

Sektöre ilişkin bazı istatistikleri paylaşan Varank, “Geçtiğimiz sene otomotiv ana ve yan sanayi ihracatı adet bazında çok az azalsa da değer bazında yüzde 11 artarak 32,2 milyar dolarla Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdı. Yeni teknolojilerle üretim, kendini yüksek ihracat geliri olarak gösterdi. Bu performans 2002’ye göre 10 katlık bir artışa tekabül ediyor. Ayrıca, geçen sene verdiğiniz 13 milyar dolarlık dış ticaret fazlasıyla, cari açığın azalmasına da katkıda bulundunuz” dedi.

“28 MİLYAR LİRALIK YATIRIMI DESTEKLEDİK”

Bu merkezlerin birçok başarı hikayelerine ev sahipliği yaptığını ve yapmaya da devam edeceğini belirten Varank, şunları söyledi:

“Somut örnekler vermek istiyorum, inşallah reklama girmez. Yeni Megane Sedan, Tüm Dünyaya Bursa’dan mottosuyla Oyak-Renault fabrikamızda üretilip dün-yarın pek çok noktasına ihraç edilen bir otomobil oldu. Ford Türkiye dünyanın en büyük kamyon pazarı olan Çin’de motor üretimi için lisans anlaşması imzaladı. Hexagon Mühendislik firması New York taksi yarışmasında finale kaldı. Bu ve benzeri başarılar küresel piyasalarda tercih edilmemizde oldukça etkili oldu. Dolayısıyla otomotiv sanayimiz Ar-Ge’ye verdiği önemi artırarak gelecek teknolojilere hazırlıklarını devam ettirmeli. Biz Bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazırız, yanınızdayız.”

Otomotiv yatırımları için oldukça cazip bir yatırım teşvik sisteminin de bulunduğunu anlatan Varank, “5 senede sektöre verdiğimiz 715 yatırım teşvik belgesiyle, 28 milyar lira tutarında toplam yatırımı destekledik ve 28 bin kişilik yeni istihdama katkı sağladık. Bu yatırımların yüzde 68’ini yabancı sermayeli firmalar gerçekleştirdi. Yine Proje Bazlı Teşvik Sistemimiz de otomotiv sanayinin hizmetinde oldu. Renault ve Bosch bu desteğin kullanıcılarından. Önümüzdeki dönemde sektördeki diğer önemli aktörlerin bu gibi öncü yatırımlarla otomotiv endüstrisini daha ileri taşımasını arzu ediyoruz” dedi.

“OTOMOTİVDE ELEKTRİK ENERJİSİNE DOĞRU KUVVETLİ BİR YÖNELİM SÖZ KONUSU”

Otomotiv sektörünün ülke ekonomisine katkısını daha da artırmayı hedeflediklerine dikkati çeken Bakan Varank, “Tabii, diğer birçok sektörde olduğu gibi bu sektörde de teknoloji alanında yaşanan büyük değişimler mevcut paradigmaları derinden etkiliyor. Enerji ve motor teknolojilerindeki kırılmalar, tüketici beklentilerindeki değişimler bu büyük ve geleneksel endüstriyi bir aks değişikliğine zorluyor. Elbette biliyorsunuz otomotivde elektrik enerjisi kullanımına doğru kuvvetli bir yönelim söz konusu. Bu alanda öncü olmayı hedefleyen yeni girişimlerin yanında, mevcut büyük oyuncular da birbiri ardına bu piyasaya için stratejiler geliştiriyor, yatırım planları yayınlıyor” değerlendirmesinde bulundu.

“BAŞARILI BİR DÜNYA DEVİ ORTAYA ÇIKARMAYI HAYAL EDİYORUZ”

Tüm beklentilerin 2030’lu yıllara gelindiğinde elektrikli araçların, sektörü yeniden tasarlamış olacağına işaret ettiğini ifade eden Varank, şunları kaydetti:

“Bizim ve sizlerin sektör olarak bu gelişime ayak uydurmamız gerekiyor. Biz bu paradigma değişimlerini ülkemiz için bir fırsat olarak görüyoruz. Milli Teknoloji Hamlesinin temel motivasyonu, her alanda yaşanan bu dönüşümde ortaya çıkan fırsatları en iyi şekilde değerlendirebilmek. Otomotivde atacağımız doğru adımlarla, gelecekte çok daha büyük bir endüstri haline gelebileceğimize inanıyorum. Burada, en öncelikli hedeflerimizin başında hiç şüphesiz Türkiye’nin yerli otomobilini üretmek olacak.

5 özel sektör firmamızın oluşturduğu Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu ile önemli bir adım atmış olduk. Türkiye’nin yetkinliklerini kullanan ve teknoloji kapasitesini geliştiren bir iş modeliyle inşallah başarılı bir dünya devi ortaya çıkarmayı hayal ediyoruz. Yerli otomobil Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Bey de bugün aramızda. Sanırım bakanlık koltuğuna oturduğumdan beri en fazla kimle toplantı yaptınız derseniz, Gürcan Bey’i ilk beş arasında sayabilirim. Sürekli bir araya geliyoruz. Bu konuyu biz de yakından takip ediyoruz.”

Bakan Varank, sektörün gelişimi için yasal düzenlemeleri, destek mekanizmaları altyapı yatırımları, yeni nesil kullanıcı beklentilerini karşılayacak mobilite uygulamaları gibi hususları içeren kapsamlı bir bakış açısına sahip olduklarına dikkati çekerek, “Şarj altyapısına yapılacak yatırımlar, sensör teknolojileri, yapay zeka, otonom sürüş teknolojileri, büyük veri yönetimi, sistem yazılımları ve kullanıcı uygulamaları alanlarına öncelikli olarak odaklanacağız” dedi.

“2018’DE 13 MİLYAR DOLARLIK DOĞRUDAN YABANCI YATIRIM GİRİŞİ OLDU”

Yatırımda, üretimde ve kalkınmada temel önceliklerin güven, öngörülebilirlik ve istikrar olduğunu belirten Varank, 17 yılda Türkiye ekonomisini sektöründe de katkısıyla 3 buçuk kat büyüttüklerini ve bunu güven ve istikrarı koruyarak başardıklarını kaydetti.

Bu 17 yılın kolay geçmediğini ve birçok zorluklarla ve engellemelerle karşılaşıldığını vurgulayan Varank, “Tüm bu engellemeleri Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlı duruşuyla, milletimizin desteğiyle aştık. Şu son dönemde ekonomide yaşadığımız sıkıntıyı da çok şükür aşıyoruz. Ağustos ayında yaşadığımız dış şoktan sonra, hızla toparlanma yoluna girdik. Üretimin öncü göstergelerinde olumlu gelişmeler var. Reel kesimde ve ekonominin genelinde güven artıyor. Yabancı yatırımcıların da güveni artıyor. 2018’de 13 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım girişi oldu. Yani bir önceki seneye göre yüzde 13’lük bir artış gerçekleşti” dedi.