Bakan Turhan 'Kanal İstanbul'u böyle savundu: Gemiler bekliyor, malları pazarlara taşımamız lazım

Şehir ve Hukuk Konuşmaları sempozyumunda konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Kanal İstanbul projesini neden yapmak istediklerini anlatmaya çalıştı. Bakan Turhan, "dünyada zenginliğin doğuya kaymaya başladığına" dikkat çekti, "malları bu pazarlara taşımak" için Kanal İstanbul'u yapacaklarını söyledi.

Bakan Turhan 'Kanal İstanbul'u böyle savundu: Gemiler bekliyor, malları pazarlara taşımamız lazım

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) Hukuk Fakültesi’nde düzenlenen Birinci Şehir ve Hukuk Konuşmaları Sempozyumunda konuştu.

‘Ulaşım politikaları açısından İstanbul’ başlıklı bir konuşma yapan Bakan Turhan, sözü Kanal İstanbul projesine Türkiye’nin neden ihtiyaç duyduklarına getirdi.

Turhan, bilim insanlarının Karadeniz’den Marmara Denizi’ne kadar bölge coğrafyasında büyük bir tahribata yol açacağı uyarısı yaptığı ‘Kanal İstanbul’ projesini şu sözlerle savundu:

“İstanbul Boğazı, aynı zamanda uluslararası deniz trafiğine hizmet eden bir su yoludur. İstanbul Boğazı uzun zamandır deniz trafiğinde S.O.S veriyor. Özellikle 2013 ve 2014 yıllarında boğazdan günde 40 bin yük gemisi geçti. Boğazın güvenli bir şekilde hizmet verebilmesi bu rakam maksimum 25 bin. Karadeniz ve Marmara’da gemiler boğazı geçmek için 2 gün bekliyor. Gemilerin beklemesi para demek. Geminin büyüklüğüne göre bir günün maliyeti 100 bin dolarla 400 bin dolar arasında değişiyor. Hizmet aksıyor, dünyada zenginlik giderek doğuya kayıyor. Orta Asya zenginleşiyor. Ortadoğu’nun zenginliği zaten vardı şu anda bir yıkım içerisinde yapılacak. Çin uzakta kaldı, çok hızlı büyüdü, gelişiyor. Dünyanın atölyesi halinde, üretiyor bu mallar pazarlara taşınacak.”

Bakan Turhan, “Bununla ilgili olarak kara, demir ve deniz yollarımızı geliştirmemiz lazım. Ülkemiz doğal bir ulaşım koridoru üzerinde kavşak noktasındadır. Bu avantajları ülkemize, milletimize kazandırmalıyız. Bunun için Kanal İstanbul diyoruz, ben büyük bir proje yaptım demek için değil, bunun için Kanal İstanbul’u yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİZ KÖTÜ BİRŞEY YAPMAYIZ”

8 yıldır AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bu projenin içerisinde yer aldığını söyleyen Turhan, “Çok gizli olarak ilk 3 yılda 5 adet koridor belirledik, 1 tanesine karar verdik. İşletim ve yapım maliyetleri düşük, çevreye duyarlı en uygun proje olarak bir taneye karar verdik, bunu yapacağız. Çed raporuna yönelik eleştiriler ise, bu eleştiriler her projede vardır. Biz milletimiz için kötü bir şey yapmayız. Onun hayrına ne varsa onu yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.