Bakan Selçuk'tan 'EYT' açıklaması: Her türlü kombinasyonu denedik...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, EYT konusunda "her türlü kombinasyon"u denediklerini söyledi.

Bakan Selçuk'tan 'EYT' açıklaması: Her türlü kombinasyonu denedik...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a ilişkin açıklama yaptı.

“En az 10 analiz yaptık. Her türlü kombinasyonu denedik.” diyen Bakan Selçuk, “Hiçbirinin maliyeti sürdürülebilir değil” ifadesini kullandı.

Selçuk’un açıklaması şöyle:

“Bakanlık olarak bizim elimizde 10 küsur analiz var. Her türlü kombinasyonu denedik. Fakat hiçbirisinin maliyeti sürdürülebilir bir maliyet değil. Bizim emeklilik için yaş şartını bekleyen 1998 öncesinde işe giren sigortalımızın ortalama yaşı 60 değil, 48. Buradakiler 65 yaşını beklemeyecek, kademeli olarak emekli olacaklar zaten. Burada emeklilik yaşının 65 olduğu iddiası da doğru değil. Şu anda 65 yaş şartı kadın ve erkek sigortalılar için tam olarak 2048’de sağlanacak. Bugün ortalama emekli olma yaşımız 53.”

ERDOĞAN ‘NOKTA’YI KOYMUŞTU

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili son açıklamasında “Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödediler. Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını alsın. Erken emekli olduğu zaman ideal ücreti alamayacak hem de ikinci bir iş aramak suretiyle ikinci iş ile işsizliğe öncü olacak. SGK sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır.” demişti.