Bakan Selçuk açıkladı: Tüm öğrencilere 'zeka taraması' geliyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk şimdiye kadar 800 bin kadar öğrencinin zekâ taramasının yapıldığını, 2-3 yıl içerisinde bütün Türkiye’deki taramayı bitirmeyi planladıklarını söyledi.

Bakan Selçuk açıkladı: Tüm öğrencilere'zeka taraması' geliyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni eğitim-öğretim yılında “e-rehberlik” isimli bir çalışmaya başlayacaklarını ve bu kapsamda “zeka taraması” yapacaklarını açıkladı.

Milliyet‘ten Kıvanç El’in haberine göre Selçuk, sözkonusu çalışmayla ilgili şu bilgileri verdi:

“ASİS dediğimiz yerli zekâ ölçeğiyle ve başka tarama testleriyle bunu yaptık ve önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde bütün Türkiye’deki taramayı bitireceğiz. Bu anlamda sadece bizim bir zekâ taraması olarak değil ama rehber öğretmenlerimiz marifetiyle çocuklarımızın her türlü ilgi ve yeteneklerinin belirlenmesi için e-rehberlik sistemini kurduk, pilotu yapıldı, bu eğitim-öğretim yılında e-rehberlik çalışması başlayacak, bunun da lansmanı yapılacak ve ilk kez bu sene başlayacak.

“ÖĞRETMEN SIFIRDAN UĞRAŞMAYACAK”

Çocuk hangi okula, hangi şehre giderse gitsin, bu çocuğu tanımak için oradaki öğretmen kendisi yeniden, sıfırdan uğraşmayacak. E-rehberlik kaydına bakacak çocuğun, çocuğun becerileri, yatkınlıkları neymiş, ilgi alanı neymiş, hangi başarıları var, hangi ürünleri sergilemiş, bu çocukla ilgili sosyal, duygusal özellikler nelermiş, bunların hepsini orada görme imkanı olacak. Velilerin, öğretmenlerin de görme imkanı bulunuyor. Dolayısıyla bütün çocuklarımızı artık lise sona kadar bu şekilde bir izleme, değerlendirme, çocukları yönlendirmek için kanıta dayalı, veriye dayalı bir sistem üzerinden rehberlik yapabilme fırsatımız olacak.”