Bakan Pakdemirli halkla dalga geçiyor: Yangın söndürme uçakları bozuk, isteyen binebilir

THK'nın elinden bulunan 6 yangın söndürme uçağının bozuk olduğu iddiasında bulunan Bakan Pakdemirli, halkla adeta dalga geçerek "Emniyetli bulmadığı için personelimiz binmek istemiyor. İsteyen binebilir." ifadelerini kullandı.

Bakan Pakdemirli halkla dalga geçiyor: Yangın söndürme uçakları bozuk, isteyen binebilir

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türk Hava Kurumu (THK) uçakları ile yangına neden müdahale edilmediği hakkında açıklamalarda bulundu.

“BİNMEK İSTEYEN VARSA BİNSİN”

İzmir’deki yangın bölgesinde açıklamasını yapan Bakan Pakdemirli, THK uçaklarıyla ilgili,”Orman personellerimiz bu araçların içerisine binmek istemiyor. Emniyetli bulmadıkları için. Emniyetli bulanlar varsa, uçakların durduğu yer belli. Binmek isteyenler buyursunlar uçsunlar. Ben kendim binmeyeceğim bir uçağa insanlara da binmeyin dedim. Uçak 1960 model. Bakımları yeterince iyi değil.” ifadesini kullandı.

Pakdemirli, teknik açıdan yangına helikopterle müdahale etmenin daha efektif olduğunu ve yangın alanına daha çok yaklaşabildiğini belirtti.

Bakan Pakdemirli’nin açıklamalarından satır başları şöyle:

“Muğla’da geçen ay çıkan yangınımızla aşağı yukarı benzer büyüklüklerde bir yangındı, oraya oranla yaklaşık yüzde 50 daha fazla helikopter kullanıldı. Herhangi bir şekilde alet, ekipman ve kaynak açısından herhangi bir eksikliği olmadı. Daha fazlası sahada karışıklık yaratacağı için sahada tam anlamıyla yeterince ve gerekli miktarda, hatta gereğinden belki biraz fazla alet ekipman ve insan kaynağı kullanmış olduk.

KLAVYE SİLAHŞÖRLERİ

Ekibimiz ve ben 48 saattir buradayız, ekibimizin tabiri caizse elbiseleri üzerine yapıştı. Ama üzülerek görüyorum ki yangın fırsatçıları var, bir kısmına ben klavye silahşörleri diyorum. Bunlar yangının ne olduğunu bilmeden, hayatlarında bir kere buraya gelmeden bu işi siyasi ranta, kişisel ranta çevirmeye çalışan insanlar. Bunlarla da inşallah önümüzdeki günlerde konuşuyor olacağız. Teknik konuları teknik insanların konuşması lazım ama ne yazık ki bazı kesimlerde okumadan alim, yazmadan katip olan insanlar var.

BAKAN KENDİSİNİ YALANLADI: THK’NIN UÇAKLARINDAN 3’Ü FAAL

Araştırmalarımızı da sürdürüyoruz; bir Japonya menşeili, bir de Rus menşeili var; bunları envantere katmak için çalışmaya başladık ancak bugünkü şartlar itibariyle THK’nın elinde olan uçaklar 6 tane ama 3’ü şu an yerde, ground vaziyette. Yani motor yuvalarında motor yok; 3 tanesinin faal olduğunu söyleniyor. Bunların da sadece birinin yakıt almaya gittiğini düşünseniz, bir link kurma imkanı yok. Bugün itibariyle Türkiye’de bize hizmet verebilecek bir uçak filosu ne yazık ki bulunmuyor.

THK HANGARINDA 20 UÇAK YOK

Üzülerek okuyorum, THK hangarlarında 20 tane uçak var diyorlar, böyle bir durum söz konusu değil. Söz konusu olsa değerlendirirdik. İşin maliyet boyutu da var ama bundan öteye uçakların en fazla 1 saatte denize gidip gelmesi gerektiği için 3-4 sorti yapabileceklerini varsayalım; 10-12 ton su bırakabilmek. Ama helikopterle 15 sorti bile yapabilirsiniz, 30 tonun üzerinde su bırakabiliyorsunuz.”