Bakan Kurum'dan Düzce'deki sel felaketiyle ilgili açıklama: 66 bina boşaltılacak

Düzce'deki sel felaketine ilişkin açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, heyelan nedeniyle yıkılma riski taşıyan 66 binanın boşaltılacağını söyledi.

Bakan Kurum'dan Düzce'deki sel felaketiyle ilgili açıklama: 66 bina boşaltılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Düzce’deki sel felaketine ilişkin açıklama yaptı.

Kurum’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Geçtiğimiz hafta Düzce’mizde meydana gelen sel sebebiyle Düzce’mize, tüm Türkiye’mize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bu selde saatte 160 kilogram yağış düştü. Ve yağış sebebiyle de derelerimizin taşması, yine dere güzergahları üzerinde yapılan yapıların selle birlikte yıkılması, hayvancılıkla ilgili tesislerimizin zarar görmesi, 7 vatandaşımızın kaybolması selin etkilerinin ne kadar sert olduğunu tüm Türkiye’ye bir kez daha gösterdi.

7 vatandaşımızdan beşinin cansız bedenlerine ulaşıldı. İkisi için arama faaliyetleri devam ettiriliyor. İnşallah o iki kardeşimize de en yakın zamanda ulaşacağız.

Bu noktada iklim değişikliğiyle ilgili mücadele ülkemizin en önemli gündem maddesi.

Dere güzergahları üzerindeki 5 bin konutun taşınmasını da yürütüyoruz.

Karadeniz’in diğer bir bölgesi olan Batı Karadeniz bölgemizde de, iklim değişikliğinin ikinci etabı olan bu mücadeleyi sürdürmek amacıyla yeniden tespitlerimize başladık.

319 az hasarlı binamız, 45 ağır hasarlı binamız, 85 yıkık, 26 da istinat duvarı olmak üzere 474 binamız yapımız bu selden etkilenmiş durumda.

66 binamız da heyelan riski altında. Heyelan riski altında bulunan binalarımızın boşaltılma sürecini yapmak suretiyle, vatandaşlarımızı bu binalardan taşıyacağız.”