Bakan Dönmez'den 'okul saatleri' açıklaması

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yaz saati uygulamasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Dönmez'den 'okul saatleri' açıklaması

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yaz saati uygulamasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Dönmez, “Okul saati illere göre değişebilir. Valiliklere bir talimat gönderip, okul saatleri ve mesai saatleriyle ilgili düzenleme yapılmasını istedik.” ifadelerine yer verdi.

CNN Türk’te Hakan Çelik’le Hafta Sonu programında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, okul saatlerinin değiştirileceğini açıkladı.

Nükleer santral gündemine de değinen Dönmez tepki çeken Mersin Akkuyu’da nükleer santral gündemine ilikin 2023 yılında ilk reaktörün devreye gireceğini ifade etti.

Dönmez’i açıklamasından öne çıkan kısımlar şöyle:

”Yaz saati uygulamasında 2 yıl önce böyle bir karar almıştık. Bu kararın neden verildiğine dair gerekçe bulamadık. Bizim yapmış olduğumuz çalışmalar, kalıcı yaz saati uygulamasının daha verimli olacağını biliyordurk. Ancak biz bu konuyu İstanbul Teknik Üniversitesine çalışma yaptırdık. Sonuçlar kalıcı yaz saati uygulamasının enerji verimliliği bakımından daha iyi olacağını gördük.”

”İTÜ ile öngörülen tasarruf miktarları oldu mu diye bir çalışma daha yaptırdık ve öngördüğümüz gibi tasarrufların gerçekleştiğini gördük. Valiliklere bir talimat gönderip, okul saatleri ve mesai saatleri ile ilgili düzenleme yapılmasını istedik. Edirne ile Kars’ın eğitim ve mesai saatleri aynı olacak diye bir şart yok. Benim bildiğim kadarıyla da İstanbul’da eğitim saatler 8:30, 9.00 civarına kadar çekildi.”

‘Avrupa’da yüzde 50, bizde 35’

”Kamu, son mevcut elektrik talebinin yüzde 20’si karşılayabilecek durumda… Son yıllarda serbest girişimciler bu alanda çok önemli yatırımlarla yaptı ve bu oran giderek arttı. Fatura kaleminde üretim bedeli ve dağıtım bedeli olmak üzere iki tür kalemin dışında vergi ve fonlardan oluşuyor. Dağıtım bedeli yüzde 30, geri kalan kısmı üretim maliyeti ve vergiler olarak geçiyor. Bu oranlar tüm dünyada buna yakın… Avrupa’da dağıtım bedeli yüzde 50, Türkiye’de bu rakam yüzde 35. Dağıtım bedeli santralde üretildiği yerden alarak, yüksek gerilim hatlarıyla şehirlere kadar getiriyoruz. Şehirlerde orta ve düşük gerililim haline getiriyoruz.”

‘2023’te ilk nükleer reaktör devreye girmiş olacak’

”Rusya ile yaşanan hadiselere rağmen, Rusya — Türkiye ile yapmış olduğu gaz kontratlarının tamamına uydu. Nükleer güç santrallerine gelince, Türkiye çok uzun yıllar boyunca bu teknoloji için hamlelerde bulunmuş. Ama ihale iptalleri olmuştu. 2010 yıllarda Rusya ile nükleer santrali kurulması için anlaşma yapılmıştır. Mersin’deki Akkuyu Santrali’nde 2023 yılında ilk reaktör devreye girmiş olacak, şu anda bir gecikme söz konusu değil. Nükleer santraller Türkiye için bir hayaldi, artık gerçekleşiyor.”

”Trakya’da enerjiye olan talep diğer bölgelere göre çok daha fazla… Enerjide prensip, tükettiğiniz yerde üretin. Biz de bu prensip doğrultusunda yeni nükleer santral için öncelikli olarak Trakya bölgesinde araştırmalarımızı yapıyoruz. Ancak nükleer santral için 25 farklı kriterin sağlanması gerekiyor.”