Bakan Çavuşoğlu: ABD'nin Irak'tan çekilmesi ciddi bir hataydı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Suriye ile ilgili çekilme süreci için Washington yönetimi ile ortak bir görev gücü kurulduğunu açıkladı. Çavuşoğlu, ABD'nin Irak'ı işgalini de meşrulaştırırcasına "Çekilmeleri hataydı" dedi.

Bakan Çavuşoğlu: ABD'nin Irak'tan çekilmesi ciddi bir hataydı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, başta “IŞİD Karşıtı Koalisyon”da yer ülkelerin Dışişleri Bakanları Toplantısı olmak üzere ABD başkenti Washington’daki temaslarının ardından basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, ABD’nin Suriye’den çekilme sürecini koordine etmek üzere Türkiye ile ABD arasında bir “görev gücü” kurulduğunu açıkladı. Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD’nin kurduğu ortak görev gücünün “sadece ABD’nin çekilme sürecine odaklanacağını ve karşılıklı teklifleri değerlendirerek sürecin sorunsuz ve koordineli bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacağını” belirtti.

AA‘nın haberine göre, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı James Risch ile bir araya geldiğini belirten Çavuşoğlu, ayrıca Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham’ın organize ettiği bir toplantıda Amerikalı senatörlerle bir araya geldiğini söyledi.

Çavuşoğlu bu toplantılarda, Türk-Amerikan ilişkilerinin yanı sıra ABD’nin Suriye’den çekilmesi ve Venezuela’daki gelişmeleri ele aldıklarını belirtti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal’ın başkanlığındaki Türk heyetinin dün ABD’ye geldiğini ifade eden Çavuşoğlu, “ABD’nin Suriye’den çekilme sürecini yakından takip etmek üzere bir görev gücü kuruldu. Bunu telefonda (ABD Dışişleri Bakanı Mike) Pompeo’ya bizzat teklif etmiştim o da bu teklifi olumlu buldu ve bu görev gücü sadece ABD’nin çekilme sürecine odaklanacak ve sık sık bir araya gelerek karşılıklı teklifleri değerlendirecek, yeni bilgilerle gelecek ve bu sürecin sorunsuz bir şekilde, koordineli bir şekilde gerçekleşmesi için bu mekanizmayı da devreye sokmuş olduk. ” dedi.

“BAŞKA ÜLKELERLE İLGİLİ DE ÇOK CİDDİ HATALAR YAPILMIŞ”

ABD Dışişleri Bakanı Pompoe’nun Venezuela konusunda ABD’ye destek veren ülkeleri gösteren dünya haritasında Türkiye’nin ikiye bölündüğüne ilişkin bir soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, öğle yemeğine Pompeo ile yan yana oturduklarını ve bu konu dahil birçok konuyu ele aldıklarını belirtti.

Çavuşoğlu, “Bahsettiğiniz o haritada sadece Türkiye ile ilgili değil başka ülkelerle ilgili de çok ciddi hatalar yapılmış. Dışişleri Bakanlığı bize yazılı bir şekilde geri dönerek o haritadaki diğer ülkelerle ilgili hataları bildirmişler. Tabii ki biz bu haritayı görünce tepki gösterdik arkadaşlarımız hemen devreye girdiler.” diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu ayrıca haritadaki hatayı “teknik ama vahim bir hata” olarak niteledi.

“ABD’NİN IRAK’TAN ÇEKİLMESİ CİDDİ BİR HATAYDI”

Bugün Orta Doğu bölgesinde söz konusu olan durumun ABD’nin Irak’tan plansız bir şekilde çekilmesinden kaynaklandığın öne süren Çavuşoğlu “ABD’nin Irak’tan çekilmesi bize göre ciddi bir hataydı.” dedi. “ABD Irak’tan çekilirken ülkeyi Nuri el Maliki’ye devredilmesi, Maliki’nin ise ülkede birçok kesimi dışlaması” ile ülkede kaos oluştuğunu ifade eden Çavuşoğlu, bu kaostan faydalanan birkaç bin IŞİD militanının kısa sürede Irak’ın topraklarının yüzde 40’ını ele geçirdiğini belirtti.

Çavuşoğlu şöyle devam etti:

“İşte şimdi ABD (Suriye’den) çekilirken burada böyle bir vakumun, bir boşluğun oluşmaması gerekiyor ve bu boşluğun da teröristlerce veya rejim yanlılarının doldurmaması gerekiyor. Geçmişte Irak’ta ve diğer yerlerde yapılan hataları tekrarlamadan planlı bir şekilde koordineli bir şekilde bu adımların atılması gerekiyor.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this