Bahçeli: Trump yarın 'Türkiye'de Kılıçdaroğlu’nu tanıyorum' derse ne yapacağız?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Venezuela'da Bolivarcı hükümete karşı ABD destekli darbe girişimi için "Yarın Türkiye’de de, ‘Ben sizi tanımıyorum. Kemal Kılıçdaroğlu’nu kabul ediyorum’ derse ne yapacağız?" dedi.

Bahçeli: Trump yarın 'Türkiye'de Kılıçdaroğlu’nu tanıyorum' derse ne yapacağız?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Venezuela’da Bolivarcı hükümete karşı ABD destekli darbe girişimiyle ilgili açıklamasında “ilginç” bir değerlendirmede bulundu.

İstanbul ziyareti dönüşü mola yerinde bazı gazetecilerle sohbet eden Bahçeli, Venezuela’da yaşananlara ilişkin olarak “Biz, bunlara rıza gösterirsek Türkiye’nin de başına bela olurlar. Yarın Türkiye’de de, ‘Ben sizi tanımıyorum. Kemal Kılıçdaroğlu’nu kabul ediyorum’ derse ne yapacağız?” dedi.

“İÇ SAVAŞ İSTESE DE İSTEMESE DE OLACAK”

Milliyet‘ten Ömer Yılmaz’ın haberine göre “21. yüzyılın sonuna doğru yaklaşırken bir ‘insanlığın huzuru’ projesi nasıl olacak? Burada ABD’ye gelişi güzel bir misyon yükleyemezsiniz.” diyen Bahçeli, “Eğer rejim ve bazı temel kavramlarla çatışan bir yönetim oluşmuş ise o zaman dünyadaki küresel güçler, demokrasinin gelişmesine, demokratik kültürün artmasına ve demokrasi yoluyla iktidarların yeniden yönetilmesi veya yönlendirilmesine fırsat tanıyan gayretler içerisinde olmalıdır. Ama Venezuela’da, ‘ben seni değil bunu tanıyorum’ diyor. Her iki taraf da sokağa çıkıyor. Ne olacak? (İç savaş mı?) İstese de istemese de olacak. ABD burada netice alırsa ne olacak? İnsan hakları, demokrasi, self determinasyon açısından sorgulanması lazım. Bir ülkeye değişik yöntemlerle müdahale veya uluslararası yasalar açısından sorgulanması lazım. Kendisi gibi seçimle gelmiş olanları katledecek bir politika takip ediyor. Bu yanlıştan insanlığı, ülkeleri kurtarmak lazım.” dedi.

“CHP’LİLER NE YAPACAK?”

Bahçeli, “Türkiye için Maduro’nun yaşadığı gibi bir risk görüyor musunuz?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Bir cümle söyleyeceğim başlık atacaksınız. Başlığa gelelim: Eğer ABD, Venezuela’da Maduro’nun karşısındaki bir muhalefete, ‘ben bundan sonra seni tanıyorum’ der, buna da Türkiye rıza gösterir, komşu ülkeler, Avrupa ve AB rıza gösterir ise yarın Türkiye’de de, ‘Ben sizi tanımıyorum. Kemal Kılıçdaroğlu’nu kabul ediyorum’ derse ne yapacağız! ‘Kemal Kılıçdaroğlu’nu görevlendirdim ben bu konuda’ dediği zaman CHP’nin üst yönetimi Maduro için söylemedikleri sözleri bundan sonra nasıl kullanacaklar? Risk burada. Ne yapacağız? Trump bunu istedi diye CHP’liler sarı gömlekliler mi, kırmızı gömlekliler mi yoksa başka bir şey mi sokağa döküldü, biz de buna rıza mı göstereceğiz? Diyelim ki Trump sabah kalktı; baktı ki hava bulutlu, şiddetli hortumlar var. Onun tesiri altında kaldı. Twit’in başına geçti, ‘Türkiye’de Kemal Kılıçdaroğlu’nun ülke yönetimine geçmesinde Amerika ve Türkiye menfaatleri açısında fayda görüyoruz. Yönetim değişsin Kemal Kılıçdaroğlu olsun’ dediği taktirde ne yapacak CHP’liler? Kemal Bey bu söylediklerime alınganlık göstermemeli. ‘Hepimiz birlikte milli bir duruş sergilemeliyiz’ demeli.”

MHP lideri sözlerinin devamında “Onun için mi sürekli beka vurgusu yapıyorsunuz?” sorusu gelmesi üzerine de  “İşte biz bunların hepsini bir beka meselesi olarak görüyoruz. Bir tane çok ince akıllı, o da bizim karşımıza zeka sorunu olarak çıkıyor. Hadi diyelim ki muhalefeti çok yoğun olarak sokağa taşıdı. Trump, Muharrem İnce’yi mi görevlendirecek?” diye sordu.