Bahçeli 'soruyor': Başkan Trump’a nereye kadar tahammül edeceğiz?

MHP Genel Başkanı Bahçeli, ABD lideri Trump'ın Türkiye'ye yönelik tutumuyla ilgili AKP'ye "sitem" etti.

Bahçeli 'soruyor': Başkan Trump’a nereye kadar tahammül edeceğiz?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD Temsilciler Meclisi’nin Türkiye’yle ilgili “yaptırım” ve “soykırım” kararı ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısındaki sözlerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

“Türkiye ile ABD arasındaki müttefiklik hukuku, dostane ve stratejik ortaklık bağları ağır bir yara almış durumda.” diyen Bahçeli, “Sözde soykırım kararına evet diyen Temsilciler Meclisi tarihi gerçekleri yok saymış, Türk milletine alenen cephe almıştır. Geçmişimizde soykırımın numunesi yoktur. Bu asılsız iftira ve ithamın hiçbir temeli de yoktur.” ifadelerini kullandı.

MHP lideri, ABD’ye yönelik “tepki”sine, “Terör örgütleriyle düşüp kalkan, adı konulmamış ittifak içinde olan ABD bütün insani ve vicdani değerleri çiğnemekle kalmamış, uluslararası hukuk ilkelerini çökertmiş, Türkiye’yi boyunduruk altına sokmaya heves etmiştir.” diye devam ederken “Bu şartlar altında sorarım ki, ABD’yle eşit ve onurlu bir şekilde nasıl müttefiklik çemberinde yer alacağız? Başkan Trump’ın çelişkili, tutarsız, sorunlu, samimiyetsiz söz ve politikalarına, dahası vahim bir aşamaya ulaşan ahlaki ve siyasi zaaflarına nereye kadar tahammül edeceğiz?” diye sordu.

Bahçeli’nin Temsilciler Meclisi’nin kararını “kınadığını”belirtti.

KILIÇDAROĞLU’NA: AHLAKEN YOĞUN BAKIMDA, ÜVEY KARDEŞ BİLE OLMAZ

Sözü daha sonra CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na getiren Bahçeli, Kılıçdaroğlu’na bir kez daha ağır ifadelerle yüklendi.

Bahçeli’nin Kılıçdaroğlu’na yönelik sözlerinden bazıları şöyle:

-ABD tahrik kampanyalarını tırmandırdıkça, sanki Trump’ı ve emperyalizmi selamlar gibi CHP Genel Başkanı da durmuyor, susmuyor, taciz ve hakaret nöbetlerinden bir türlü çıkmıyor. Kılıçdaroğlu Türkiye düşmanlığını kışkırtıyor, yangından mal kaçırma, karambolden parsa toplama kurnazlığına tevessül ediyor. Yazıklar olsun. Kılıçdaroğlu adalet yürüyüşünden sonra şimdi de felaket yürüyüşüne çıkmış durumda.
Kriz ve kaosa yatırım yapıyor, boşa sallayıp dolu tutmanın peşinden sürükleniyor.

-Bugünkü grup toplantısındaki konuşması diğer konuşmaları gibi kara mizahtır, skandaldır.
Ülkücü kardeşlerim diye seslenmesi de ayrı bir garabettir. Hendek kazan hainlere arkadaşlar diyen, YPG kendi vatanını savunan örgüttür yorumu getiren, zillete düşüp çırpınan, Türk düşmanlarına, haçlı heveslerine, sömürgeci niyetlere çıtını çıkaramayan bir siyaset bezirganından bırakın kardeş olmayı üvey kardeş bile olmaz, olamaz.

-Kılıçdaroğlu bizim kardeşimiz değil, Türkiye düşmanlarının ümit aşısı, geçim kapısı, tescilli hısım ve akrabasıdır. Trump’ın izinden yürüyüp Türkiye’nin hisarlarında gedik açmaya çalışan CHP Genel Başkanı iflastadır, ahlaken yoğun bakımdadır.

-Muhalefet görevini müstevlilere payandalık ve hizmetkarlık olarak gören bir şahsiyetten bu ülkeye, bu millete ve hatta kendi partisine de asla hayır gelmez, gelemez.”