AYM kararıyla 100 Hizbullahçının salıverilmesi Meclis'e taşındı

Cezaevlerinde bulunan 100'e yakın Hizbullah hükümlüsü, ceza kararlarının veren hakimlerin 'FETÖ'den ihraç edilmesi ve heyetlerde askeri hakimlerin bulunması sebebiyle tahliye edildi. Skandal olay Meclis'te Bakan Gül'e soruldu.

AYM kararıyla 100 Hizbullahçının salıverilmesi Meclis'e taşındı

90’lı yıllarda ilerici ve solcu yüzlerce kişiyi katleden, 2000’lere girilirken ise domuz bağı yöntemiyle öldürdüğü kurbanlarının mezar evleri ortaya çıkan Hizbullah’tan 34 isim 2011 yılında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin büyük tepkiye yol açan kararlarıyla tahliye edilmişti. Bu tahliyelerden 8 yıl sonra cezaevlerinden 100’e yakın Hizbullah yöneticisinin daha serbest bırakıldığı, cezaevinde ağır cezaya mahkûm Hizbullah hükümlüsü kalmadığı öğrenildi.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle skandalı Meclis’e taşıdı. Antmen, soru önergesinde, Anayasa Mahkemesi’nin 2018’de “heyette askeri hâkim bulunması yeniden yargılama nedenidir” kararı vermesinden ve Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, 2011’de örgütün yöneticilerini tahliye eden Yargıtay 9. Ceza Dairesi başkan ve üyelerinin ‘FETÖ’den ihracını da yeniden yargılama nedeni saymasından sonra Türkiye’nin dört bir yanındaki mahkemelerin ağır suçlardan hükümlü olan Hizbullahçılar için “tahliye” kararı verdiğini ifade etti. Antmen, “Serbest kalan Hizbullah mensuplarının önemli bölümünün ‘anayasal düzeni zorla değiştirmek ve cinayet’ suçlarından hükümlü oldukları bilinmektedir” dedi.

Antmen, önergesinde şu soruları sordu:

  • 2010 yılından bu yana geçen sürede cezaevlerinde bulunan kaç Hizbullah mensubu tahliye edilmiştir? Bunlardan kaçı tekrar eylemde bulunmuştur? Kaçı yurt dışına çıkmıştır?
  • Şu anda cezaevlerinde Hizbullah mensubu olduğu için tutulan kaç kişi bulunmaktadır? 100’den fazla Hizbullah mensubunu tahliye edildiği doğru mudur? Gerçek sayı nedir?
  • Hizbullah mensupları ile ilgili karar veren hakimlerin FETÖ’cü olması nedeniyle kaç dava ve kaç kişinin davası yeniden görülmüştür? Bu davalar hangileridir?
  • Şu anda cezaevlerinde kaç terör örgütü mensubu bulunmaktadır? Bu örgütler hangileridir? Hizbullah mensuplarının davalarının yeniden görülmesi gerekçesi ile başka bir terör örgütü davası yeniden görülmüş müdür? Bunlar hangileridir? Bu davalarda tahliye bulunmakta mıdır?