Ayetullah Hatemi: Atom bombası formülüne sahibiz ama hiçbir zaman üretmeyi düşünmedik

Tahran cuma imamı Ayetullah Ahmed Hatemi, İran'ın atom bombası formülüne sahip olduğunu ancak üretmeyi düşünmediklerini ileri sürdü.

Ayetullah Hatemi: Atom bombası formülüne sahibiz ama hiçbir zaman üretmeyi düşünmedik

Tahran cuma imamı Ayetullah Ahmed Hatemi, İran’ın atom bombası formülüne sahip olduğunu ancak üretmeyi düşünmediklerini ileri sürdü.

İran devlet medyasında göre, Meşhed’te İslam Peygamberi Muhammed’in kızı Fatma’nın ölüm yıl dönümü için düzenlenen yas töreninde yaptığı konuşmada önemli açıklamalarda bulundu.

Hatemi, İran’ın atom bombası formülüne sahip olduğunu ancak hiçbir zaman üretmeyi düşünmediklerini iddia ederek, “İran atom bombasının formülünü biliyor fakat bu kitle imha silahından istifade etmek istemiyor ancak nükleer enerjiye sahip olmayı kendisi için hayati bir mesele olarak görüyor.” sözlerine yer verdi.

Hatemi, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’ın balistik füze programını durdurması yönündeki açıklamalarına tepki göstererek, “Füze gücü İran için hayati önemdedir. ABD’nin şeytanlıkları İran’ın nükleer gücünü azalttı ancak nükleer anlaşma da bitti. Bu şartlarda İran’ı koruyan faktör füze gücüdür. Eğer bu gücü de elimizden alırlarsa aydınlık günümüz karanlık bir geceye döner. Füze gücümüz emperyalistlerin korkusudur” dedi.