Avustralya'da gazeteler karardı

Avustralya’da ‘ulusal güvenliği’ gerekçesi ile basın özgürlüğü konusunda kısıtlamalara gidilmesi üzerine tüm gazeteler ilk sayfalarını kararttı.

Avustralya'da gazeteler karardı

Avustralya’da hükümetin ‘ulusal güvenliği’ gerekçe göstererek basın özgürlüğü konusunda kısıtlamalara gitmesi gazetelerin protestosuna yol açtı. Avustralya basını bugün ilk sayfalarını ‘sansürleyerek’ hükümeti protesto etti. Ülkenin en büyük rakip gazetelerini birleştiren eyleme, çok sayıda televizyon kanalı, radyo istasyonu ve internet sitesi destek verdi.

Son iki yılda hayata geçirilen güvenlik yasalarının araştırmacı gazeteciliği tehdit ettiğini vurgulayan medya, halkın bilme hakkının da ellerinden alındığına dikkat çekti.

Basın kuruluşlarının bu protesto kararı, haziran ayında gazetecilere yönelik polis baskınlarının ardından alındı.

Avustralya Federal Polisi, devlet kanalı ABC’nin Sydney ofisine ve News Corp Australia’da çalışan bir gazetecinin evine baskın düzenlemiş ve farklı haberlerde ‘ulusal güvenliği tehlikeye soktuğu’ söylenen gizli bilgilerle ilgili arama yapmıştı. İki gazeteci ve bir haber müdürünün yargılanabileceği belirtilmişti.

Sendikalar, basın kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve politikacılar bu gelişmeye büyük tepki göstermişti.

Karartmayla yetinmeyen gazeteciler, basın kuruluşlarında yapılacak aramalar için gereken izne karşı yeni bir formül getirilmesi ve gazetecilere konuşan kaynakların korunmasına yönelik adımlar atılması yönünde çağrıda bulundu.

“BENDEN NE SAKLAMAYA ÇALIŞIYORLAR?”

Ülkenin en büyük medya kuruluşlarından News Corp Australia şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Michael Miller da, Twitter hesabından gazetelerin sansürlenmiş ilk sayfalarını paylaştı ve “Hükümet, gazetecilerin neyi bildirebileceğine dair ne zaman yeni bir kısıtlama getirse Avustralyalılar kendilerine şunu sormalı: Benden ne saklamaya çalışıyorlar?” ifadelerini kullandı.

Ulusal yayın kuruluşu ABC’nin İdari Müdürü David Anderson da, “Avustralya, dünyanın en sır küpü demokrasilerinden biri olma riskini taşıyor” yorumunu yaptı.