Avrasya Tüneli'nde yeni zam kapıda

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan,Avrasya Tüneli geçiş ücretleriyle ilgili soru önergesini yanıtladı.

Avrasya Tüneli'nde yeni zam kapıda

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, dolar kurunda yüzde 5 artış olursa geçiş ücretlerinin yeniden belirlenebileceğini açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, ‘İyi Parti’ Milletvekili İsmail Koncuk’un Avrasya Tüneli geçiş ücretleriyle ilgili soru önergesini yanıtladı.

Soru önergesinde, 1 Şubat’tan itibaren Avrasya Tüneli tek yön geçiş ücretlerinin otomobiller için 32.10 lira, minibüsler için ise 48.10 lira olarak uygulanacağının duyurulduğuna, ancak daha sonra gelen tepkiler üzerine yeni ücret tablosunun ‘sehven’ denilerek kaldırıldığına dikkat çeken Koncuk, bu ücretlerde yeni bir düzenleme yapılıp yapılmayacağını sordu.

Soru önergesine yanıt veren Bakan Cahit Turhan, artış açıklamasının, işletmeci şirket tarafından sehven ve kısa süreli yapıldığını hatırlatarak; bu duyuruya istinaden herhangi bir zam yapılmadığını da vurguladı.

Turhan yanıtında, “Ancak, mevcut sözleşme hükümlerine göre, işletme yılı içerisinde dolar alış kurunda yüzde 5 oranında artışın söz konusu olması halinde yıl içerisinde geçiş ücretleri tekrar belirlenebilecektir.” diyerek zam sinyali verdi.