Atatürk'ün iç giysilerinin satışı tepkilerin ardından durduruldu

Mustafa Kemal Atatürk’e ait olduğu iddia edilen 3 adet iç giysisi, 1 adet gömlek ve 4 adet mendil Nişantaşı’nda bulunan İstanbul Müzayede tarafından 1 TL’den satışa çıkarılmıştı.

Atatürk'ün iç giysilerinin satışı tepkilerin ardından durduruldu

Mustafa Kemal Atatürk’e ait olduğu iddia edilen 3 adet iç çamaşırı, 1 adet gömlek ve 4 adet mendil Nişantaşı’nda bulunan İstanbul Müzayede tarafından 1 TL’den satışa çıkarılmıştı. Gelen tepkiler üzerine müzayede yetkilileri bir açıklama yaparak kıyafetlerin müzayededen kaldırıldığını açıkladı.

Açıklamada, “Kamuoyundaki eleştirilerin, eserlerin fiyat politikası ve niteliği çerçevesinde değerlendirilmesinden üzüntü duymakla birlikte, gösterilen hassasiyete saygı duyduğumuz için Atatürk’e ait 3 adet giysiyi satıştan kaldırdığımızı bildiririz” duyurusunu yaptı.

Açıklamada şunlar aktarıldı:

“21 Nisan Pazar günü gerçekleştireceğimiz 55. Müzayedemizin ‘Atatürk Fotoğrafları ve Şahsi Eşyaları’ kısmı ile ilgili kamuoyunda çıkan haber ve yorumlar üzerine bir açıklama yapma gereği duyuyoruz.

Müzayedemizdeki eserler ‘Kemal Atatürk’, ‘Osmanlı Madalya ve Nişan’, ‘Çanakkale Harbi ve Milli Mücadele’ başlıkları altında derlenmiş, 1237 adet eserden oluşmaktadır. Bu toplamın içindeki Atatürk’ün şahsi eşyaları olan 35 adet eserin satışı, müzayedemizdeki tüm eserler gibi ilgili bakanlıkların onayı ve iznine tabidir. Müzayedemizin asıl amacı, gerek Atatürk belge ve fotoğrafları, gerek Çanakkale Savaşı ve Milli Mücadeleye dair eserlerin öncelikle ilgili müze ve kuruluşlarla ve koleksiyoncularla buluşmasını sağlamaktır.

Kamuoyundaki eleştirilerin, eserlerin fiyat politikası ve niteliği çerçevesinde değerlendirilmesinden üzüntü duymakla birlikte, gösterilen hassasiyete saygı duyduğumuz için Atatürk’e ait 3 adet giysiyi satıştan kaldırdığımızı bildiririz”