Aşiret reisi AKP kurucusu, Siverek'teki katliam davasında 'aklandı'

Siverek’te 4 kişinin öldürüldüğü, 6 kişinin yaralandığı katliama ilişkin davada 'cinayeti azmettirmekle' suçlanan AKP’li Zülfükar İzol'a 'takipsizlik' kararı verildi.

Aşiret reisi AKP kurucusu, Siverek'teki katliam davasında 'aklandı'

Şanlıurfa’ya bağlı Siverek ilçesinde 4 kişinin öldürüldüğü, 6 kişinin yaralandığı katliama ilişkin İzol aşiretinin önde gelen isimlerinden eski AKP milletvekili Zülfükar İzol’un kardeşleri ve oğlunun da aralarında bulunduğu 8 kişiye dava açıldı.

İddianamede, şüpheliler hakkında 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet ile 128’er yıla kadar hapis cezası istendi. “Cinayeti azmettirmekle” suçlanan AKP’li Zülfükar İzol’a ise “takipsizlik” kararı verildi.

Cumhuriyet‘ten Alican Uludağ’ın haberine göre iddianamede ayrıca şüphelilerden Cihan İzol’un “ev ve eklentilerinde ise 1 Baretta marka 9 mm. çapında F39958Z seri No’lu tabanca, tabancaya ait 2 şarjör, fişek, 1 mavi kot kumaştan yapılmış hücum yeleği, heybe ve 1 5.56 mm. çapında dolu fişek (olay yerinde ele geçirilen mermiler ile uyumlu) ele geçirildiği, ayrıca Cihan İzol’un POL-NET sisteminde üzerine kayıtlı M-16 piyade tüfeği olduğunun tespit edildiği” de belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Siverek’e bağlı Çeltik Mahallesi’nde İzol aşiretine mensup kişiler arasında “arazi anlaşmazlığı” yüzünden başlayan tartışma, AKP’li Zülfükar İzol’un kardeşlerinin yaptığı silahlı baskınla katliama dönüşmüştü.

Silahlı saldırı sonucu Zozan İzol (42) ve Hakkı İzol (49) çifti ile Meral İzol (42) ve Mustafa Serdar İzol (24) yaşamını yitirirken Rıdvan Buluş (30) ve Serdar Delen (31) ise yaralıları taşıyan otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. 6 kişi ise yaralanmıştı.