Aşılamanın yüzde 31’de kaldığı Samoa’da kızamık salgını

Samoa’da kızamık salgını nedeniyle 16 Kasım’da olağanüstü hal ilan edildi

Aşılamanın yüzde 31’de kaldığı Samoa’da kızamık salgını

Salgının geçen ay ortaya çıkmasından bu yana tespit edilen vakalardan 42’sinin ölümle sonuçlandığı kaydedildi. Açıklamada, kızamık salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerden 4’ü hariç hepsinin 4 yaş ve altında olduğu aktarıldı. Kızamık salgını nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen Samoa’ya birçok ülke tıbbi yardım ve malzeme gönderiyor.
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) aşılamanın yüzde 31 seviyesinde kaldığını belirttiği Samoa’da son yıllarda bağışıklama seviyesindeki ciddi düşüş ülkeyi salgınlar karşısında savunmasız bırakıyor.
Hawai ile Yeni Zelanda arasında, 200 bin kişinin yaşadığı Pasifik adası Samoa’da hükümet verilerine göre 50 bin 68 kişi aşılanmış durumda.

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasında 213’ü son 24 saat içerisinde olmak üzere 3 bin 149 kızamık vakası görüldüğü, 197 kişinin hastanelerde tedavi gördüğü, 20 çocuk ve üç hamile kadının ise kritik durumda olduğu belirtildi.

Hükümet, kızamık salgını nedeniyle 16 Kasım’da acil durum ilan etmişti. Acil durum ilanının ardından okullarda eğitime ara verilmiş, çocukların kamuya açık alanlarda bir araya gelmesi yasaklanmış ve halka kızamık aşısı yaptırmaları talimatı verilmişti.