ASELSAN doğruladı: Yüzlerce mühendis ayrıldı, bir kısmı başka ülkelere gitti

ASELSAN yönetimi geçtiğimiz yıl kurumdan yüzlerce mühendisin ayrıldığını ve yurtdışına gidenler olduğunu doğruladı.

ASELSAN doğruladı: Yüzlerce mühendis ayrıldı, bir kısmı başka ülkelere gitti

ASELSAN, TÜBİTAK SAGE ve TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii)’den 100’e yakın mühendisin Hollanda’daki teknoloji ve savunma şirketlerine transfer olduğu açıklanmıştı.

Çarpıcı tablo ile ilgili Hükümet’ten ses çıkmazken, ASELSAN yönetimi ayrılan yüzlerce mühendis olduğunu ve bunların bir kısmının yurtdışındaki ülkelere gittiklerini doğruladı.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, ayrılanların sayısını ise “birkaç yüz mertebesinde, bir, iki yüz” diyerek açıkladı. Bu arada ayrılanların neden ayrıldıkları konusunda araştırma yapıldığı, mühendislerin ayrılmalarını durdurmak için de ücretlerinin artırıldığı öğrenildi.

Cumhuriyet‘ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, CHP’li Aygun, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı, Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün Hacettepe Üniversitesi’nde yaptığı sunuma dikkat çekti. Buna göre Görgün, sunumunda ASELSAN’dan ayrılanlar hakkında bilgi verdi.

Her ayrılan personelle görüştüklerini, neden ayrıldıklarını anlamaya çalıştıklarını belirten Görgün, geçen yıl ayrılanların sayısının “birkaç yüz mertebesinde, bir, iki yüz civarında” olduğunu söyledi. Ayrılanların az olduğunu, sayılarının da yüzde 2’nin altında kaldığını öne süren Görgün, ayrılanların da bir kısmının başka bir vakıf şirketine ya da KOBİ’lere gittiklerini belirtirken “Yurtdışına gidenler de var. Belli ülkelere gidenler var. Bunların yönlendirmelerle ya da çeşitli firmaların el atması ile olduğu söyleniyor. İnceliyoruz. Ancak ciddidir denilecek bir şey yok ASELSAN özelinde” dedi.

Görgün, nitelikli insanlara teklif yapıldığına işaret ederek, “Birkaç kişiyi yakalayınca da, ‘sen birkaç kişi daha getir. Getirdiğin adam başına ayrıca para verelim’ deniliyor. Bunun içinde olanlar da var” diye konuştu.

“Yine de tedbirli olmamız gerekiyor” diyen Görgün, bu konuda hem ASELSAN, hem de Savunma Sanayi Başkanlığı’nın ayrı ayrı çalışma yaptıklarını söyledi. Görgün, “Nitelikli beyinlerimizin, kıymetli insanlarımızın ayrılmasını, kritik projelerde çalışanların ayrılmasını istemeyiz” dedi.